Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nusaybin'de kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nusaybin’de törenle kutladı.

23 Nisan 2017 Pazar 14:15 < GÜNCEL
Nusaybinim Haber Servisi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nusaybin’de törenle kutladı.
Tören, Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin’in Atatürk büstüne çelenk bırakmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra törenlere Şehir Stadyumunda devam edildi. Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Garnizon Komutanı P. Yarbay Barış Konak, Emniyet Müdürü Abdurrahim Zengin, Jandarma Komutanı J. Bnb. Mehmet Atik ve Milli Eğitim Müdür Ümit Çetin’in tören alanındaki yerlerini almasından tören başladı.
Günü Anlam ve Önemini belirten konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Çetin, Cumhuriyet harbinin 7 düvele karşı yapıldığını söyledi.
Çetin şöyle konuştu:
“Bu mutlu günde hep birlikte o günlerin şartlarına bir bakalım. O günler, 7 düvelden saldıran karanlık güçlere karşı, gençlerinin birçoğunu, başta 93 Harbi olmak üzere, Balkan Harplerinde, Kafkasya'da, Sina'da, Filistin'de, Irak’ta, Hicaz'da, Yemen'de, Çanakkale'de, ve Makedonya’da kaybedildiği, kadın, çocuk, ihtiyar ve sakatların oranının yüksek olduğu, yoksul düşüldüğü, ayağına giyecek çorabın, yiyecek ekmeğin, atacak kurşunun bulunmasında sıkıntı çekildiği, köylerinin yakıp yıkıldığı, kaderinin masa başında çizildiği, toprağının galip devletlerce büyük bir iştahla paylaşıldığı, bu milleti hesaba katmadan hesapların yapıldığı günlerdi. 
Yine o günler, bağımsızlığımızın sembolü olan bu bayrağın kazanılması uğruna sadece Çanakkale’de ülkemizin geleceği olan, o zamanın bilim ehli insanların da aralarında olduğu 250.000 insanımızın şehit olduğu, insanlıktan nasibini almamış, yırtıcılıkta sırtlanları geçmiş toplumların “bir damla petrol, bir damla kan" anlayışına karşı, onurlu bir mücadelenin verildiği günlerdi. 
O gün Galip Devletlerin hesaplarını bozacak tek bir güç vardı. O da bu milletin ta kendisi idi. İşte bunu gören Büyük Önderin yapacağı ilk iş bu milleti söz sahibi yapmak olacaktı. Beklemeye tahammül yoktu. İşte o karar hemen alındı ve Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi Açıldı. 23 Nisan günü, milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma ve yok olma savaşını verdiği, İmanı tam, kahraman bir ulusun, şaha kalktığı, haklarını kazanarak egemen olduğu ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği gündür.”
Konuşmadan sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu. Çocukların sergilediği çeşitli oyunlardan sonra hafta boyunca yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere Vali Yardımcısı Tuna, Garnizon Komutanı Konak ve Milli Eğitim Müdürü Çetin tarafından çeşitli ödüller verildi.
3552 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6839     EURO 6.5294     IMKB 96455     ALTIN 224,507