Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

ABDULBAKİ AKBAL

bakiakbal47@hotmail.com 25 Haziran 2012 Pazartesi 10:31 DİĞER KÖŞE YAZILARI

STAJYER ÖĞRENCİLERİN ÜCRET VE SİGORTA HAKLARI

Stajyer öğrenciler; gördükleri eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmaları zorunlu bulunan öğrenciler olarak tanımlanabilir.

Bir öğrencinin stajyer sayılabilmesi için eğitim yaptığı kurumun statüsünde mecburî staj şartı bulunması ve okul tarafından bir iş yerine uygulamalı eğitimini yapmak üzere belirli bir süre gönderilmesi gerekmektedir. Herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenim dönemine “staj”, öğrenim gören kişiye de “stajyer olarak tanımlanır. Okulların tatil dönemine girmesiyle staj bir sürü öğrencinin ilgi alanına girmektedir. Bu açıdan bu haftaki köşemde stajla ilgili bilinmeyen birkaç önemli  konuya temas etmek istiyorum.

Stajyer öğrencilerin işyerlerindeki çalışmaları serbest irade beyanı ile değil, ilgili eğitim kurumlarının statülerinden doğan bir zorunluluğa dayanmaktadır. Bu açıdan olaya bakınca işletmelerde staj yapan öğrencilere ücret ödenip ödenmeyeceği ve sigortasının ne şekilde yapılacağı uygulamada çok bilinmemektedir. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile 5510  sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Kanunu  açık bir şekilde düzenlemiştir.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 18. Maddesi gereği bir işyerinde  on ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısından yüzde beşinden az, yüzde onundan fazla olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitimi yaptırır. Diğer bir anlatımla ondan aşağı personel çalıştıran işletmeler istedikleri takdirde yanlarında stajyer öğrenci çalıştırabilir.

Mevsimlik olarak faaliyet gösteren işletmelerde eğitim görecek öğrenci sayısının tespitinde gündüz vardiyasında veya faaliyet gösterdiği mevsimde çalışan personel sayısı esas alınır.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 24’üncü maddesi gereği on ve daha fazla personel çalıştıran ve Bakanlıkça işletmelerde mesleki eğitim kapsamına alınan ancak, beceri eğitimi yaptırmayan işletmeler beceri eğitimi yaptırması gereken her öğrenci için eğitim süresince her ay 18 yaşını bitirenlere ödenen sagri ücretin net tutarının 1/3’ü oranında, yirmi ve daha fazla personel çalıştırması halinde 2/3’ü oranında saymanlık hesabına para yatırmakla yükümlüdür.

Stajer Öğrenciye Ücret Ödenmesi

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25’inci maddesi gereği; İşyerlerinde mesleki eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak çalıştıran asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25’inci maddesi gereği işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden muaftır.

Stajer Öğrencinin Sigortalılığı

Öğrencinin zorunlu olarak yaptığı staj süresince işveren bu kişileri sigortalı yapmak zorunda değildir. Staj süresince okulun bilgisi dahilinde öğrenci bir işyerinde uygulama eğitimi görür ancak o işyerinde sigortalı olmaz. Örneğin; Meslek lisesi öğrencileri hakkında, Sosyal Sigortalar Kanunu’nun sadece iş kazaları, meslek hastalıkları ve hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri de İş Kanunu gereğince yaşlarına uygun asgari ücretin yüzde 50’si üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 5/b maddesi gereği 3308  sayılı mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslek liselerinde okumakta iken ve yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencşler ile 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanunu 46. Maddesine tabi olarak kısmı zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı 82. Maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanacaktır.

Yasal düzenleme gereği üniversite öğrencisi stajyerler iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yönünden 4/a sigortalısı olarak sayılacaklar ve sigorta primleri okulları tarafından yatırılacaktır.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu 25’inci maddesi gereği işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin eğitimi sırasında iş yerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur.

Stajla ilgili olarak bir noktayı açıklamakta fayda var, staj süresince yapılan sigortada uzun vadeli sigorta kollarından (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları) primi okulları tarafından primleri ödenmediğinden emeklilik açısından başlangıç sayılmamaktadır. Staj süresince iş kazası ve meslek hastalığı gibi kısa vadeli sigorta kollarına prim yatırılmaktadır. Bu açıdan emeklilik için sigorta başlangıç tarihi uzun vadeli sigorta kollarına prim ödendiği günden başlar.

Sonuç
On ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde beşinden az, yüzde onundan fazla olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri stajı yaptırabilirler.

İşletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan, yirmiden az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere ücret ödenecektir.

Üniversite öğrencisi stajyerler iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yönünden 4/a sigortalısı olarak sayılacaklar ve sigorta primleri çalışılan işletmeler tarafından değil okulları tarafından yatırılacaktır.

Staj süresince yapılan sigortada uzun vadeli sigorta kollarından primleri yatırılmadığından emeklilik açısından başlangıç sayılmayacaktır.

Günün Sözü
“İnsan ağlayarak doğar, durumundan yakınarak yaşar ve hayal kırıklığı içinde bocalayarak ölür.”    (Sir W.Temple)

Abdulbaki AKBAL
S.M.Mali Müşavir
bakiakbal47@hotmail.com
47523 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Nafiye Şen - 10 Mart 2015 Salı 19:27
  Mesleki acik ogretim lisesi cocuk gelisimi stajer ogrencisiyim staj ucretini alamiyorum elimde ankaradan adima gelen onay dilekcesine ragmen okul idaresi ve il milli egitim ilgilenmiyor.Mahkemeye verecegim kazansamda kazanmasamda 3308sayili 25 maddenin bize tanidigi hakki sonuna kadar alacagiz ve her kapiyi calacagiz...
 • büşra özküçük - 14 Şubat 2015 Cumartesi 17:52
  arkadaşlar Gaziantep Nizip kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum üni.2. sınıf okuyorum su an o dönemde staj ücretimi alamadım okul raporun üstünü zorla çizrdirmişti şimdi nasıl alabilirim lütfen yardımcı olur musunuz*
 • Asım Oguzhan Yucegog - 06 Şubat 2015 Cuma 21:33
  Ben saglik meslek lisesi 3. Sinif ogrencisiuim ve bu sene staj yapiyorum ancak kayseride maas verilmiyor kayseride yasiyorum daha once ankarada bir okula gitmistm ordaki arkadaskarim suan maas aliyor ama kayseride ogrenci cokluguymus gbisinden bir bahaneyse stajyer maasini 3. Siniflara odemiyorlar
 • sevgi inci - 31 Aralık 2014 Çarşamba 01:23
  Açık öğretim kız meslek mezunuyum ve şimdide batman üniversitesi önlisan çocuk gelişimi okuyorum staj parası örgün okuyanlara toplu halde verilecek ama açık öğretim mezunlarına verilmeyecmiş ama bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum ve sonuç itibari ile aynı mesleği yapacaz bu en doğal hakkımız
 • esra karaer - 30 Aralık 2014 Salı 11:09
  ben çocuk gelişimini bitirdim şimdi iki yıllık çocuk gelişimi okuyrum. ücreti alabilirmiyim ve nasıl alabilirim. bilgilendirirseniz iyi olur
 • cebral - 19 Temmuz 2014 Cumartesi 13:07
  merhaba, mobilya bölümü üniversite ögresiyim zorunlu40 günlüjk stajım vardı yaptım, ancak staj ücreti alamadım 3 gun felan oldu stajım bıtelı para bız vermıyoruz dediler bu kişileri şikayet edeblcegim bi kurum yada herhangı bır yer var mı?
 • EBRU - 27 Mayıs 2014 Salı 10:42
  merhaba açık lise çocuk gelişimi 12. sınıf öğrencisiyim milli eğitime bağlı anaokulunda staj yapıyorum vehiç bir ücret almadım ilçe milli eğitime gittim tamam alabilmeniz için yazışıyoruz ama ödenek gelmedi gelmezde zaten dediler bu güne kadar kimse alamadı siz de alamazssınız alan bir kişiyi gösterin dediler 20 yaş üstü olduğum için farklı bir ücret de alma hakkım olduğunu okudum yazınızda nasıl bir dilekçe ile nereye başvurmalıyım yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
 • EBRU KARACA - 21 Mayıs 2014 Çarşamba 19:04
  şeyma hanım merhaba
  bu konu hakkında yardımınıza ihtiyacımız var biz burdaki milli eğitime bu konuyla alakalı olarak gittik ilk defa duymuş gibi davrandılar. bize bu konu da yardımcı olursanız sevinirim
 • meryem meryem - 12 Mayıs 2014 Pazartesi 19:30
  bende ç.gelşimi bolumu ögrencsym bu sene staj göreceğiz ama ücretsiz oldugu soyleniyo neden acaba ??
 • şeyma özbek - 09 Nisan 2014 Çarşamba 12:24
  ben milli eğitimde çalışıyorum staj ücreti yapıyorum ve staj ücreti için ödeneğe bekılmaksızın ödenir ben hiç ödenek talep etmedim yapıyorum ve maliyeden geçip öğrencinin hesabına yatıyor
 • BATTAL AYDOĞAN - 28 Şubat 2014 Cuma 11:51
  şimdi 11. sınıfta stajer parası alıp ta sigortamız açılacak mı anlamadm da ....
 • sezer kaçmaaz - 19 Kasım 2013 Salı 10:28
  3 aydır milli eğitim müdürlüğünde staj yapıyorum ama ücret alamıyorum diğer kurumlarda staj yapan arkadaşlarım 3ün. maaşlarını aldılar ama biz hala 1in.maaşımızı alamadık ne zaman sorsak diyorlar hala ödenek gelmedi neyapa biliriz
 • hamide krbn - 18 Eylül 2013 Çarşamba 16:23
  ben cocuk gelısımı ogrencıyım bu sene sataj yapacagım ana okullunda okula gıdıp basvurdum mudur soyle cvp verdı bız ucretlı stajer alamıyoruz bedava gelebılırsın sızce bu dogrumu
 • bihter yılmaz - 07 Ağustos 2013 Çarşamba 14:28
  çocuk gelişim
 • emine - 24 Ocak 2013 Perşembe 00:31
  bn çocuk gelişimi öğrencisiyim anaokuluna staja gidiyorum ve hiç bir ücret alamıyorum. başbakanlık sitesinden şikayette bulundum ve okuldan atmakla tehdit edildim. paraları kendi ceplerine indiriyolar
 • emine konaçoğlu - 07 Aralık 2012 Cuma 09:57
  merhaba yenim çocuk gelişimi sıtajerliği yapıyor samsun salıpazarı kasabasında fakat her hangi bir ücret verilimiyor
 • ercan - 28 Eylül 2012 Cuma 23:03
  bu stajer maaşları haftanın 5 günü çalışan stajerlere asgari ücretin 2/3 ü şeklinde diye birşey geçiyor mu öğle bişey duydumda doğru mu değil mi?
NUSAYBİN ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
DÖVİZ KURLARI
USD 2.6845     EURO 2.9295     IMKB 82.220     ALTIN 99,971    
41°NUSAYBİN