Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

ÖMRAN GÜNDÜZ

fizyoterapist34@hotmail.com 28 Kasım 2011 Pazartesi 11:07 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BOYUN TUTULMASININ SEBEPLERİ

Boyun tutulması, genellikle soğuk almaktan, boynun çarpık durumda bir süre kalmasından veya nezleden kaynaklanır. Bunun yanında boyun tutulmaları, enellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yüksek yastık ve kötü seyahat şartları da boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm ve tutulma çözülmektedir.
Boyun Ağrıları (Tutulmaları) ve Tedavisi
Boyun tutulmasında evde tedavi olarak tutulan bölgeyi sıcak tutarak o bölgedeki gerilen kasların yumuşamasını sağlayabiliriz.

Tatilde yada doktora başvuramayacağınız bir yerde başınıza gelen boyun tutulmalarında telaş yapmaya gerek yoktur. Boyun tutulmasının doğrudan kendisi çok ızdıraplı olsa da çok zararlı değildir.Zaten doktora gittiğinizde de hemen çözülmez, kasılmış kasın çözülmesi zaman alır.Böyle durumlarda yapabileceğiniz en önemli şey boynu sıcak tutmak ve sürekli bilgisayar başında olmak, dolma sarmak gibi çok uğraştırıcı yemeklerden kaçınmaktır.
Boyun tutulmasına evde getirilebileceğimiz tedavi yöntemlerinin başında boynumuzu sıcak tutmak gelir. Boynumuza sıcak torbalar, sıcak suyla ıslatılmış havlular koyabiliriz.Bunlar boynumuzu gevşetmeye yardımcı olacak ve boyun kaslarımızı rahatlatacaktır.

Boyun tutulmasına masaj da iyi gelebilir.Tabi bu boynunuzun tutulma şiddeti ile de ilgilidir.Eğer dokunmaya bile gelemiyorsa masaj yaptırmak tam bir işkence halini alır ki bu yüzden yalnızca çok şiddetli ağrımıyorsa bir krem yardımı ile yavaş bir şekilde masaj yapılabilir.

Boynumuzu rahat ettirecek pozisyonlarda bulunmalıyız.Yani biraz dinlendirmeliyiz onu.Çok ani hareketler yapmayıp daha sakin hareket etmeliyiz.

Gerekirse kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Fakat kesinlikle doktor kontrolünde ilaç kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü kas gevşetici bir ilaç size iyi gelecek diye düşünürken daha zararlı çıkabilir, tehlikeli durumlarda kalabilirsiniz.

Eğer televizyon seyrediyorsak; ya da bilgisayar başında oturuyorsak, boynumuza bir destek sağlamamız gerekir.Boynumuza destek olsun diye bir yastık koyabiliriz.Çünkü boynumuzun yükü ağırdır.Ona destek olup, rahatlatarak aslında yardımcı oluruz.

Ama boyun tutulmasından kurtulmak için ilk iş kendimizi rahatlatmalıyız.Stresten daha uzak bir yaşam biçimi belirlemeli , ani hareketlerden kaçınmalıyız.Ve yukarıdaki yazı sadece pratikliktir ve sadece çok şiddetli olmayan tutulmalar için dikkate alınabilir, biz kesinlikle uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.
 
AĞRILI DÖNEMDEKİ TEDAVİ
1. 7 ila 10 gün istirahat edin.
2. Boyuna buz uygulaması; 15 ila 20 dakika olmak üzere günde 3 ila 4 defa uygulayın.
3. Servikal korse kullanabilirsiniz.
4. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanabilirsiniz.
5. Boyun kaslarını kuvvetlendirici egzersizler
 
Boyun Kaslarını Kuvvetlendirici Egzersizler
1. Eller alına koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır, 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
2. Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken, ellerle engel olunmaya çalışılır.10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
3. Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
4. Sol el yüzün sol tarafına koyulur ve baş sola doğru itilmeye çalışılırken sol elle engel olunmaya çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
5. Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
6.  Sol el başın sol arka kısmına, sağ el sağ şakağa koyulur. Sol omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sola dönmeye zorlanır. 10'a kadar sayılır ve bırakılır. 10 defa tekrarlanır.
 
AĞRI AZALMAYA BAŞLAYINCA
1. Boyuna ıslak sıcak havlu uygulaması; 15 ila 20 dakika olmak üzere günde 3 ila 4 defa uygulayın.
2. Boyun hareketlerini artıran ve omuz kaslarını kuvvetlendiren egzersizler;
3. Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun, başınızı öne döndürün, dinlenin, ayni hareketi aksi yöne yapın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
4. Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın, dinlenin, başınızı yavaşça arkaya bükün, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
5. Başınızı yavaşça kulağınız omzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın, dinlenin, yavaşça doğrultun, aksi yöne tekrarlayın, dinlenin. Hepsini 10 defa tekrarlayın.
6. Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde(yukarı,sola,aşağı,sağa) döndürün, aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın, dinlenin.Hepsini 10 defa tekrarlayın.
7. Egzersizleri bir seferde 10 defa yapın, 3 saat arayla tekrarlayın.
8. Ağrılı dönemde ve ağrılar tamamen geçtikten sonra da boyun ağrılarının tekrarlanmaması için boyun koruma eğitimi öğrenilmelidir
40276 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7083     EURO 5.4926     IMKB 103200     ALTIN 197,070