Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

ABDULBAKİ AKBAL

bakiakbal47@hotmail.com 27 Aralık 2016 Salı 18:14 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BİREYSEL EMEKLİLİKTE GİRİŞ ZORUNLU ÇIKIŞ İSTEĞE BAĞLI

Değerli okurlar, günlerdir gerek yazılı basında gerekse de görsel basın olsun Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili çok farklı  görüşler yazılıp çiziliyor bu sebeple bu haftaki makalemi Bireysel Emeklilik Sistemine ayırdım,bu emeklilik sisteme ilk etapta kimler zorunlu olarak katılacak kimler katılmayacak bunlara açıklık getirmek istiyorum. 45 yaş altı tüm çalışanları yakından ilgilendiren bireysel emeklilik sistemine kısa adıyla (BES) otomatik katılımı 1 Ocak 2017’de başlıyor. Yeni yayımlanan yönetmeliklerle uygulamaya yönelik detaylar da belli Türkiye’de yaklaşık 12 milyon çalışan zorunlu olarak sisteme dahil olacak çıkışlar da belirli bir süreden sonra serbest olacak.
 
Türk vatandaşı, Mavi kartlı ve 5510 sayılı yasaya göre 4/a ve 4/c statüsünde çalışanlar bu sisteme dahil olacaklar. İşverenin kapsama alınma tarihi itibariyle çalışmakta olan 45 yaşını doldurmamış kişileri, ilgili işverene bağlı olarak işverenin kapsama alınmasından sonra işe başlayan ve işe başladığı tarih itibariyle 45 yaşını doldurmamış kişileri ve bu çalışanları istihdam eden işverenleri kapsıyor.
Özel sektörde geçiş tarihleri şöyle;
-Çalışan sayısı 1000 ve üzerinde olan işverene bağlı ı olarak çalışanlar 01.01.2017 tarihi,
-çalışan sayısı 250 ve üzerinde ancak 1000 az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01.04.2017 tarihi,
-Çalışan sayısı 100 ve üzerinde ancak 250’den az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01.07.2017 tarihi,
-Çalışan sayısı 50 ve üzerinde ancak 100’den az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01.01.2018 tarihi,
Çalışan sayısı 10 ve üzerinde ancak 50’den az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01.07.2018 tarihi,
-Çalışan sayısı 5 ve üzerinde ancak 10’dan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 01.01.2019 tarihi
 
Otomatik katılımdan ilk 2 aylık süre içinde istediğiniz zaman cayma hakkını kullanarak çıkabilirsiniz.Örneğin: 1000 ve üzeri çalışanı olan bir işletmede çalışıyorsanız  ve Ocak’tan itibaren de işveren tarafından sisteme dahil edildiniz. İster ilk maaşınızdan kesinti yapılıp sisteme girdiğiniz günün ertesi günü de ayrılabilirsiniz, 2 ay içinde herhangi bir zamanda da çıkabilirsiniz.Bu durumda maaşınızdan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için kesilen tutar, çıkış bildiriminizi yaptığınız andan sonraki 10 gün içinde aynen size iade edilecek.
Diğer bir ifade ile diyelim ki giriş yaptınız ve maaşınızdan o ay 50 lira kesinti uygulandı ve devlet de adınıza 50 liranın yüzde yirmi beşi olan 12,5 lira katkı payı yaptı ertesi günü de çıkmak istediğinizi bildirdiniz. Bildirimi yaptığınız andan itibaren 10 gün sonra 50 lira siz iade edileceği gibi bu sürede BES için yatırdığınız para, fonlarda değerleneceğinden 10 günlük getirisini de alabileceksiniz.Ancak, devletin sizin adınıza koyduğu yüzde 25’lik katkıyı alamayacaksınız.
 
Otomatik katılımdan 56 yaşında emekli olabiliyorsunuz. Emekli olduğunuzda hem birikimlerinizin tamamını hem de devletin sizin adınıza yatırdığı tüm katkıları hak etmiş oluyorsunuz. 10 yıl sistemde kalmak emekli olmak ve devlet katkısının tamamını hak etmek yeterli değil. 10 yıl sistemde olabilirsiniz ama 56 yaşında değilseniz devlet katkısının yüzde 60’ını alabiliyorsunuz.

0-3 yıl otomatik katılımında kalındığı takdirde devlet katkısı hak ediş oranı yüzde sıfır,
3-6 yıl otomatik katılımında kalındığı takdirde devlet katkısı hak ediş oranı yüzde on beş,
6-10 yıl otomatik katılımında kalındığı takdirde devlet katkısı hak ediş oranı yüzde otuz beş,
10 yıl (56 yaş öncesi) devlet katkısı hak ediş oranı yüzde altmış,
10 yıl (56 yaş) devlet katkısı hak ediş oranı yüzde yüz olarak alınabilecek.
 
Peki şunu sorabilirsiniz, sakatlık ve vefat durumunda ne oluyor? Otomatik katılımda kaldığınız süre içinde sakat kalıp çalışamaz duruma gelirseniz, Öncellikle sosyal güvenlik mevzuatına göre hem sakatlık raporunu hem de SGK’dan sakatlık gelirine hak kazandığınıza dair belgeyi emeklilik şirketine vermeniz gerekiyor.Bu şartlarda Bireysel Emeklilik Sistemindeki birikiminizin ve devlet katkısının tamamını alıp, emeklilik sözleşmesine son verebiliyorsunuz.
 
Vefat durumunda ise birikimiz ve otomatik katılımında kaldığınız süre içinde hak ettiğiniz devlet katkısının tamamını mirasçılarınıza ödenecektir.
 
 
Günün Sözü :”Çocuk annesine şöyle demiş: Askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne? (Boşnaklı bir çocuk)
 
 
Abdulbaki AKBAL
Mali Müşavir-Bağımsız Denetçi
bakiakbal47@hotmail.com
1636 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7083     EURO 5.4926     IMKB 103200     ALTIN 197,070