Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

ABDULBAKİ AKBAL

bakiakbal47@hotmail.com 19 Haziran 2017 Pazartesi 15:25 DİĞER KÖŞE YAZILARI

SİGORTA PRİMİ TEŞVİK İNDİRİMLERİNDE YASAKLANMA SÜRESİ BİR YILDAN BİR AYA İNDİRİLDİ

Bilindiği gibi 08.03.2017 tarihli 6824 sayılı Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun Hükmüne Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına dair kanunun 17.maddesi ile 5510 sayılı Kanuna EK14.madde eklenmiş ve eklenen bu madde ile işverenlerin sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanma şartları yasaklama sürelerinde değişiklikler yapılmış ve uygulanmakta olan bir yıllık yasaklama süresi bir aya indirilmek suretiyle yeniden düzenlenmiştir.
6824 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Kanuna eklenen EK 14. Maddeye göre sigorta primi teşviklerinden kademeli olarak yasaklanma durumun getirilmiş ve işverenlerin lehinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Sahte ve kayıt dışı sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlerin yararlanmış oldukları teşvikler için uygulanacak olan kademeli yasaklama süresi 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle girmiş olup SGK’nın 2017-18 sayılı Genelgesinde uygulamanın usul ve esasları belirlenmiştir.
Torba kanun ile kaçak sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlere uygulanan 12 aylık sigorta primi teşvik yasağı suresi 1 aya indirilecek. Torba kanun ile getirilecek düzenleme ile birlikte iş yerinde kayıt işi sigortalı çalıştırdığı tespit edilen ve sigorta prim indirimlerinden faydalanma yasağı olan işverenlerin bu yasakları kaldırılacak ve sigorta prim indiriminden faydalanmaları da sağlanmış olacak.
Torba Kanun yasalaşması ile birlikte artık kayıt dışı çalıştıran işverenlere  uzun süreli teşvik yasağı cezası uygulanmayacak.  Bu süre 1 ay olarak uygulanacak.
Ancak işverenin 3 yıl içerisinde yeniden kayıt dışı sigortalı çalıştırdığı tespit edilirse tespit edilen her bir durum için yeniden bir yıllık teşvik yasağı getirilecek. Aftan yararlanmanın yani sigorta prim indirim yasağının bir aya indirilebilmesi için de bazı şartların sağlanması gerekiyor.
Buna göre kayıt dışı çalıştırılan sigortasız işçi sayısının 5 kişiden fazla olmaması ya da işyerindeki toplam sigortalı sayısının yüzde 1’ini geçmemesi gerekmektedir.
Sonuç olarak, 6824 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Kanuna eklenen Ek 14.mddeye göre sigorta prim teşviklerinden kademeli  olarak yasaklanma durumu getirilmiş ve işverenlerin lehinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Sahte  ve kayıt dışı sigortalı çalıştırdığı tespit edilen işverenlerin yararlanmış oldukları teşvikler için uygulanacak olan kademeli yasaklama süresi 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle uygulamaya girmiş bulunmaktadır.
 
Günün Sözü :”Kanunlar büyük sineklerin delip geçtiği, küçük sineklerin takılıp kaldığı örümcek ağıdır.” (Balzac)
 
 
Abdulbaki AKBAL
Mali Müşavir-Bağımsız Denetçi
bakiakbal47@hotmail.com
740 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7083     EURO 5.4926     IMKB 103200     ALTIN 197,070