Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Bahçehir Okullarından 2 bin 480 mülteci öğrenciye eğitim

Suriye’de yaşanan dram sonucunda Türkiye’nin kucak açtığı yaklaşık 3 milyon mülteciye Bahçeşehir Okulları öğrencileri eğitim desteği veriyor. Mardin Kampüsü de

11 Ocak 2017 Çarşamba 15:39 < BÖLGE
Nusaybinim Haber Servisi
Suriye’de yaşanan dram sonucunda Türkiye’nin kucak açtığı yaklaşık 3 milyon mülteciye Bahçeşehir Okulları öğrencileri eğitim desteği veriyor. Birleşmiş Milletler ve UNICEF aracılığıyla geliştirilen ve Bahçeşehir Okullarının 31 ilde 6 bin lise öğrencisinin katılımı ile başlatılan projeyle Suriyeli öğrencilere; spor, sanat, drama ve dil eğitimleri verilecek. Yılda 2 program halinde devam edecek projenin hedefi ise toplamda 2 bin 480 mülteci öğrenciye ulaşmak.
      Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumları arasında yer alan Bahçeşehir Okulları, tüm dünyanın sorunu haline gelen mülteci sorununu izlemek yerine çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) ve UNICEF ile eğitim projesi gerçekleştiriyor. Proje ile toplumsal barış ve anlayış sağlanmasının yanı sıra Suriyeli mültecilerin geleceğe güvenle bakmaları amaçlanıyor.
       Bahçeşehir Okullarının 31 ilde 6 bin lise öğrencisinin, öğretmen ve Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan BAUMUS’un önerileri ve desteğiyle hayata geçirilen proje, her branş için dönem sonuna kadar devam edecek. Proje ile 8-12 yaşlarındaki mülteci öğrencilere, dönüşümlü olarak iki saat spor-sanat alanında uygulama ve iki saat drama-dil eğitimi olmak üzere 2016-2017 dönem sonuna kadar eğitim verilmesi planlanıyor.
     BUEK Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, BM ve UNICEF ile gerçekleştirilecek projeyle ilgili olarak; “Hangi ülkeden olursa olsun çocuklar dünyamızın geleceğidir. Bugüne kadar gerçekleştirdiğim eğitim yatırımları gibi bu projemizin de benim için ayrı bir önemi var. Tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen mülteci sorunu özellikle ülkemizde ağırladığımız mülteci sayısına bakıldığında ciddiyetle ele alınması gerektiğini görüyoruz. 42 ilde 81 kampüs ve 50 bine yakın öğrencimiz ile bizler üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimiz için çok mutluyuz. Suriyeli mülteci çocuklar ile ülkemiz gençlerinin arasındaki iletişimi artırarak, ön yargıları yıkılmış ve birlikte güzel şeyler ortaya koyan bir toplum yaratmak istiyoruz. Sanat alanında, Bahçeşehir Okulları öğrencileri ve mülteci çocukları bir araya getirerek “Dünya Koroları” adı altında bir projemiz daha olacak. Koromuz sayesinde mülteci çocuklarımızın zedelenen güven duygularını tekrar kazandırmak hedeflenirken aynı anda dışlanmışlık duygusunu da azaltacağımıza inanıyorum. Projemiz Bahçeşehir Okulları öğrencilerimiz için de “Farkındalık” çalışması olacak. Öğrencilerimizin toplumsal duyarlılıklarını da güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.  

  -MARDİN KAMPÜSÜNDEN MÜLTECİ ÇOCUKLAR YARARINA KERMES
 
 Bahçeşehir Okulları Mardin Kampüsü eğitim vereceği 40 öğrenci yararına kermes düzenledi. 
Okulun kampüs müdürü Sayın Hamit Akikol: “ 07 Ocak 2017 tarihinde her Cumartesi günü 2 saat Türkçe-Drama, 2 saat Sportif faaliyetler-Sanatsal çalışmalar üzerine eğitimler başlıyor. Suriyeli Mülteci Çocuklarla birlikte geleceğe dair güzel şeyler ortaya koymayı amaçlıyoruz. Öğrencilerimizin toplumsal duyarlılıklarını güçlendirerek “Farkındalık” bilincinin gelişmesini sağlıyoruz. Bu sosyal sorumluluk projesinde kermese katılan velilerimiz, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.


2658 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7083     EURO 5.4926     IMKB 103200     ALTIN 197,070