Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Baydemir: Nusaybin’de yaramız derinleşti

HDP’nin Nusaybin yapmak istediği halk oylaması mitingi, dünkü patlamada yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden iki kardeşin cenazesi için iptal edildi.

31 Mart 2017 Cuma 14:11 < POLİTİKA
Nusaybinim Haber Servisi
HDP’nin Nusaybin yapmak istediği halk oylaması mitingi, dünkü patlamada yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden iki kardeşin cenazesi için iptal edildi.
HDP ilçe binasında partililerle bir araya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili ve Parti sözcüsü Osman Baydemir, Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Erol Dora ve beraberindeki heyet, mitinglerini iptal ettiklerini bildirdi.
HDP binasında açıklama yapan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar: “Nusaybin'de de bir programımız vardı. Evde iki çocuğun oyun oynadığı anda bir savaş artığı cisim patladı diye bilgi geldi. 3 ve 5 yaşlarında iki çocuğumuz yaralanmıştı. Maalesef ikisini de kaybettik. Bugünkü programımızı bu yüzden iptal ettik. Çünkü hiç bir şey çocukların hayatından daha önemli değildir. Bizim asıl hedefimiz bu topraklara ebedi barışı, adaleti, özgürlüğü getirecek gücü oluşturmaktır. Çocukların öldüğü bir toprakta çocukların öldüğü bir zamanda başka hiçbir sözün başka hiçbir faaliyetin bir değeri olamaz” dedi.
Sancar’dan sonra açıklama yapan HDP Parti sözcüsü Osman Baydemir ise: “Bugün Nusaybin'de halkımızla buluşmak ve kucaklaşmak ve özellikle Nusaybin'de zulmün açmış olduğu yaraların sarımına katkı sunmak ve referandum çalışmalarını normalleşme zemini olarak değerlendirmeye katkı sunmak üzere gelmiştik. Malesef dün yaramız derinleşti. Dün yaramızı derinleştirdiler. İki masum çocuğumuz daha aramızdan aldılar. Adalet yoksa çocuklarımız hayatlarını yitiriyor demektir. Eğer çocuklar hayatını yitiriyorsa siyaset hükmünü yitirmiş demektir. Eğer çocuklar hayatını yitiriyorsa devlet devlet olmaktan çıkmış demektir. Bir devletin imanı onun adaletidir. Eğer iman olsaydı bugün bu iki çocuk hayatını yitirmiş olmayacaktı. Bir devletin küfrü onun zulmüdür. Eğer bu coğrafyada zulüm olmamış olsaydı bugün bu iki çocuk hayatını yitirmemiş olacaktı. Hakkın ve hukukun tecellisi için çabamızı en üst düzeyde sürdüreceğiz. Bebekler, çocuklar, anneler yaşamını yitirmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz. Bundan dolayı Nusaybin için bugünkü etkinliğimizi iptal ettik” şeklinde konuştu.

-MİLLETVEKİLLERİ CENAZEYE KATILDI
Baydemir ve beraberindekiler Nusaybin Abdülkadir Paşa Mahallesinde evlerinin önünde oynadıkları ve henüz belirlenemeyen cismin patlamasını sonucu hayatını kaybeden Havin Güneş (03) ve Fatih Güneş’in (05) cenazesine katıldı. Baydemir, baba İdris Güneş ve aileye başsağlığı diledi.


DÖVİZ KURLARI
USD 5.3478     EURO 6.0897     IMKB 90175     ALTIN 214,635