Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Ciziri: Kürtçe üniversiteye hapsedilmesin!

Dünyanın önde gelen internet arama motoru 'Google', aralarında Kürtçe'nin de bulunduğu 12 dili daha çeviri bölümüne kattı.

18 Şubat 2016 Perşembe 16:51 < KÜLTÜR & SANAT
Dünyanın önde gelen internet arama motoru 'Google', aralarında Kürtçe'nin de bulunduğu 12 dili daha çeviri bölümüne kattı. Google çeviri gibi hizmetlerin artırılmasını gerektiğini anlatan gazetemiz yazarlarından ve Kürt Edebiyatı üzerinde çalışmaları bulunan Şerefxan Ciziri, Kürtçe'nin sadece üniversitelerde hapis edilmemesi gerektiğini dikkat çekti.
Google'de çeviri sistemini başlatması ile önemli bir gelişme olduğunu belirten Filolog Kürt Yazar Şerefxan Ciziri, Kürtçe'nin her alanda kullanılması gerektiğini ve bunun önündeki engellerin de en kısa zamanda kaldırılması gerektiğini anlattı.
Akademik alanın yanında bilimsel alanda da Kürtçe'nin kullanılmasını isteyen Ciziri, "Kürtçe'yi sadece Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsünde haps etmemek gerekir. Kürtçe'yi işlevleştirmek için özellikle telefon ve bilgisayar programları ve ara yüz işletim sistemlerinde kullanılması gerekir. Çağrı sistemlerinde, uçaklarda, resmi kurumların hazırladığı aydınlatıcı broşür ve afişlerde, kamu spotlarında bölgede özellikle aktif bir şekilde kullanılması gerekiyor."dedi.

KÜRTÇE ARTIK GOOGLE'DE
İnternette bir süre önce 'Kürtçe de Google Translate'in desteklediği diller içerisinde yer alsın' başlıklı Türkçe, Kürtçe ve İngilizce metinlerle kampanyası başlatıldı. 3 haftada 25 bin imzaya ulaşan kampanyada Google'un çeviri bölümü ile 2006 yıllından bu yana internet sayfalarını, metinleri veya yüklenen belgeleri ücretsiz çevirdiği belirtilirken, Kürtçe'nin de 'Google Translate'nin desteklediği diller içerisinde yer alması istendi.

"KURMANCI" LEHÇESİ OLACAK
Google, yaptığı son eklemelerle Kürtçe'nin 'Kurmanci' lehçesi ile birlikte Kırgızca, Hawaice, Samoaca, İskoç Gaelce, Shona (Bantu dili), Korsikaca, Frizyece, Amharca, Sintçe, Peştuca (Afganca) ve Xhosa (Zulu dili) dillerini de çeviri bölümüne aldı. Böylece Google'un anlık çeviri hizmeti verdiği dillerin sayısı 103'e ulaştı. / MardinLife
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3594     EURO 6.1094     IMKB 96951     ALTIN 223,130