Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Cizîrî’nın “Tarih ve Uygarlık” kitabı Lîs Yayınlarından çıktı

Köşe yazarlarımızdan Kürt yazar-tarihçi Şerefxan Cizîrî’nın Tarih Ve Uygarlık adlı eseri Lis Yayınlarından çıktı.

17 Mart 2017 Cuma 16:42 < KÜLTÜR & SANAT
Nusaybinim Haber Servisi
Köşe yazarlarımızdan Kürt yazar-tarihçi Şerefxan Cizîrî’nın Tarih Ve Uygarlık adlı eseri Lis Yayınlarından çıktı.
Daha önce iki cilt olarak yayımlanan çalışma, ilk defa Lis Yayınları tarafından tek kitap olarak raflarda.
Anadolu, Kürdistan ve Mezopotamya’daki temel tarihi süreçleri akıcı ve yalın bir dille anlatan kitap tarihsel ve kültürel gerçekleri disiplinlerarası bir yöntemle inceliyor. Yazar bu alandaki temel kavramları irdelerken, tarih, kültür, uygarlık, dil, din, mitoloji, halk, ırk sınıf, devlet gibi temel kavramları tarihi gerçeklikleriyle birlikte bizlere anlatıyor.
Yazar Şerefxan Cizîrî Kitabı’n önsözünde şöyle diyor; 
‘’Tarihçi olarak Anadolu, Kürdistan ve Mezopotamya'nın zenginliğini in¬celediğim zaman, gerçekten gururlandım. İnsanoğlunun geçmişiyle gurur duyması, pek böyle kolay bir iş değildir. Çünkü tarihi geçmişimiz, sürekli olarak savaş ve yıkımların bir panoraması olarak bizlere aktarıldı. İnsanoğlunun savaş ve yıkım tutkusu tarih kitaplarımızda ballandırıla ballandırıla anlatılır. Ama savaş ve yıkım felsefesini sürekli gündemde tutmak, elbette bazı sosyal kesimlere açıkça hizmet ediyor. 
Geleneksel tarihin tersine Anadolu, Kürdistan ve Mezopotamya'daki toplumsal gelişmenin salt savaş, fanatizm ve yıkımın tarihinden ibaret olmadığını gördüm. Savaş, fanatizm ve yıkım kadar, en azından bölgemizde bir o kadar da kültür ve uygarlık, edebiyat ve bilim, mimarlık ve sanat gördüm. Tüm bu eserleri halklarımız yaratmıştı. Bu eserlerin dünyada benzerleri çok azdı, ama bizler bu zenginliğin bilincinde değildik. Kendi bölgemizi ve insanımızı hep küçük ve başkalarını da hep büyük görmüştük. Tabii olarak hepimizin aldığı sömürgeci eğitim süreci burada en belirleyici rolü oynuyordu. Binlerce yıl yürürlükte kalan sömürgeci düzen, bölge insanlarını öz benliklerinden uzaklaştırmayı başarmıştı. 
Bu anlayışa göre Batı uygar ve gelişkin, Doğu ise ilkel ve gerici bir yapı sergiliyordu. Doğu’dan uzaklaşmak, uygarlık ve ilericiliğin teminatı olarak değerlendirilirdi. Ama şu gerçek de iyi bilinmiyordu: Batı’daki uygarlığın temel harcı Doğu’dan gelmişti. Bunu Batılılar bile inkâr etmiyordu. Batı’nın dini olarak bize sunulan Hristiyanlık bile, kendi bölgemizden çıkmıştı. Hz. İsa Paris'te değil Nazaret Kentinde dünyaya gelmişti!
Bana göre Doğulu olmak bir gurur kaynağı olmalıydı. Ama bu gurur hiçbir zaman başkasını hor görmek veya küçük görmek anlamına gelmemeliydi. Kendi kimliğimizi belirlemek ve kavramak hiçbir zaman başkasının kimliğini inkâr etmekle sağlanmazdı.’’ 
Tarih ve Uygarlık, Şerefxan Cizîrî, Kültürel Çalışmalar, 498 sayfa, Lîs Yayınları, 2017, Diyarbakır
ISBN: 978-605-9295-61-1
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3418     EURO 6.0636     IMKB 91136     ALTIN 213,645