Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

DBP Mardin İl Eş Başkanı Öcalan: Yönünüzü Botan'a verin

Mardin ve Van'dan gelen HDP, DBP yöneticileri ve çok sayıda STK temsilcileri, 'Kuüdistan Botan'a akıyor' sloganıyla Cizre'ye doğru gitmek için Nusaybin'de biraya geldi.

21 Ocak 2016 Perşembe 14:52 < POLİTİKA
Nusaybinim.com Politika Servisi
Mardin ve Van'dan gelen HDP, DBP yöneticileri ve çok sayıda STK temsilcileri, 'Kürdistan Botan'a akıyor' sloganıyla Cizre'ye doğru gitmek için Nusaybin'de biraya geldi.
Mitanni Kültür Merkezinde biraya gelen aralarında çok sayıda HDP, DBP yönericileri, KJA Aktivistleri, Belediye Eş Başkanı ve Barış Anneleri adına DBP Mardin İl Eş Başkanı Ömer Öcalan konuştu.
'Kürdistan halkı Botan'a akacak' diyen Öcalan şöyle konuştu:
"Kürt halkının kazanımlarına tahammül edememektedirler. Rojava'daki Kürtlerin kazanımlarına tahammül edememektedirler. Bundan dolayıdır ki Kürdistan'da insanları katletmektedirler. Düşman hukuku uygulamaktadırlar. Resmen savaş yapmaktadırlar bu halka, Savaş hukukuna da aykırı davranmaktadırlar. İnsanlar yaralı bir halde evlerde kalmaktadırlar ve şuan o yaralılar tedavi edilemez durumdalar. 16 yaşındaki bir genç 4 gündür yaralı bir halde Cizre'de kaldı ve sonunda yaşamını yitirdi. Sözün de pek bir anlamı kalmamıştır. Toplanma ve konaklama noktamız olan Girmeli'ye gideceğiz ve orada nöbet eylemimize başlayacağız.  Peyder pey Cizre'ye hareket edeceğiz. Tüm Kürdistan ve Türkiye halkına sesleniyoruz. Biran önce bu katliamın durması için yönünüzü Botan'a verin, yönünüzü Nusaybin'e verin" ifadelerini kullandı.
Açıklamadan sonra kitle Girmeli Mahallesine doğru yola çıktı.
Kitleye diğer kentlerden de katılımlar olması bekleniyor.

-BASIN AÇIKLAMASI ÖNCESİ 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde yapılan basın açıklaması öncesi 2 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgilere göre, kitleyle birlikte Girmeli'ye gitmek için Mitanni Kültür Merkezi bahçesine gelen Artuklu Belediyesi Meclis Üyesi Fazilet Yıldırım ve Mazıdağı Belediyesi çalışanı Hazne Gül polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.
Gözaltı gerekçesiyle öğrenilemezken Yıldırım ve Gül'ün TEM Şubesine götürüldüğü öğrenildi.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3418     EURO 6.0636     IMKB 91136     ALTIN 213,645