Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Demirtaş: Hendekler Sayın Öcalan’ın mesajıyla bir günde kapanır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "Diyarbakır, Suruç, Ankara patlamalarına ve katliamlarına rağmen asla dilimizden barış mesajlarını düşürmedik. Ahlaken, vicdanen, siyaseten doğru olan çözüm yolu masadır dedik" dedi.

03 Şubat 2016 Çarşamba 18:58 < POLİTİKA

Abdullatif Altunkaynak - Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: "Diyarbakır, Suruç, Ankara patlamalarına ve katliamlarına rağmen asla dilimizden barış mesajlarını düşürmedik. Ahlaken, vicdanen, siyaseten doğru olan çözüm yolu masadır dedik" dedi.
Mardin'e yaptığı ziyaret kapsamından Nusaybin'e gelen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve beraberindeki DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Mitanni Kültür Merkezinde halka seslendi.
 
-"BÜTÜN ACILARA RAĞMEN DİLİMİZDEN BARIŞ DÜŞMEDİ"
En son seçimlerden önce Nusaybin'e geldiğini ve Nusaybin halkıyla bir araya geldiğini hatırlatan Demirtaş: "Hakımızın barıştan, çözümden yana olan tavrını paylaşmıştık" diyerek konuşmasını şöyle sürdürü:
"Ne yazık ki bizim buradaki barış mesajlarımız, barış konuşmalarımız, masaya dönünün, görüşelim, müzakere edelim mesajlarımız Ankara’da hakaretle karşılandı. Ankara'da maalesef ve buradan bütün bu mitinglerimizi bitirttikten sonra 10 Ekim'de Ankara’nın göbeğinde mitingimizde bomba patlatılar ve 104 kardeşimizi orada kaybettik. Şimdi bütün bu acılara rağman Diyarbakır, Suruç, Ankara patlamalarına ve katliamlarına rağmen asla dilimizden barış mesajlarını düşürmedik. Ahlaken, vicdanen, siyaseten doğru olan çözüm yolu masadır dedik. Onlar ne yaptılar. İmralı’da kurulmuş olan çözüm masasını, Sayın Öcalan önderliğinde yürüyen çözüm masasını ters düz edip buzdolabına koyup  bundan sonra çözüm mözüm yok dediler. Bu açıklamaları yapanlar ülkenin Cumhurbaşkanı ülkenin Başbakanıdır. Barışı yapmakla çözümü gerçekleştirmekle sorumlu olanlar açıkça artık ülkede konuşmak yok bundan sonra silahlar konuşacak dediler. O günden bu güne yaşadıklarımızı görüyorsunuz" şeklinde konuştu.

-"HENDEKLER SAYIN ÖCALAN'IN BİR MESAJIYLA ÇÖZÜLÜR"
Demirtaş konuşmasının devamında şunları dile getirdi:
"Hendekmiş, barikatmış inanın ki bunlar bahane, bir günde çözülür. Altı aydır kapatamadığınız hendekler bir günde Sayın Öcalan’ın mesajıyla çözülür doğrumu? Bir barış mesajıyla onların hepsi kapanır. Müzakere, diyalog kapısıyla onların hepsi çözülür. Ama ne yapıyorlar? Tankla, topla, havanla savaşla bunların hepsini ortadan kaldıracağız diyorlar. Şehirlerin ne hala geldiğini gördünüz. Cizre, Sur, Nusaybin hepiniz burada yaşıyorsunuz. Bütün bunların çözüm yolu masadır dedikçe onlar hayır daha büyük bir şiddetle daha fazla askeri operasyonla biz bunların kökünü kazıyacağız diyorlar. Bu gün Başbakan hala ısrarla savaş mesajı veriyor. Bir yıldır ağzına barış sözcüğü almış değil, bir yıldır ağızlarından barış sözcüğü çıkmıyor artık. Çünkü ülkede barış demek artık ihanet oldu. Barış, kardeşlik dediğiniz zaman artık terörist, bölücü oldunuz. Şimdi onlar barış diyene saldırıyor diye bizler bundan vaz mı geçeceğiz? Hayır."

-"CİZRE'DEKİ YARALILAR ALMAK İÇİN GİDERİZ YETERKİ BİZİ ENGELLEMEYİN"
HDP Eş Genel Başkakanı Demirtaş, Sur ve Cizre'de devam eden sokağa çıkma yasağı hakkında da konuştu.
Demirtaş: "Sen tankla, topla 60 günlük kesintisiz Diyarbakır Sur'da sağlam bina bırakmadın. Cizre’de bak bir binada 12 gündür mahsur kalmış insanlar var. Diyorlar ki cenazemiz var yanlarımızda defnetmek istiyoruz çıkamıyorlar, yaralımız var suyumuz bitti diyorlar izin verilmiyor.  Şimdi biz bir heyet oluşturduk. Buradayız ve çağrı yaptık ve arkadaşlarım üç kişi beş kişi. Yanımıza sadece sağlık ekiplerini Ambulansları alarak o binaya gitmek istiyoruz. Gidilemiyor diyorlar ya biz gideriz yeter ki engellemeyin biz gideriz oradaki insanları biz alırız, çıkarırız" şeklinde konuştu.
Konuşmasından sonra alandan ayrılan Demirtaş'ın Cizre'ye gitmek üzere ilçede konaklayacağı bildirildi.


DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,530