• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Eczacılardan Nusaybin açıklaması

Mardin ve Şırnak Eczacılardan oluşan Mezopotamya Eczacı Hareketi Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağı için basın açıklaması yaptı.

  • 22 Kasım 2015 16:44
  • A
  • A
Mardin’in Artuklu ilçesi Karayolu parkında bir araya gelen Mezopotamya hareketi üyeleri Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için bir araya geldi.

Grup adına Mezopotamya Eczacı Hareketi Sözcüsü Tevfik Aydın, Temmuz ayından bu yana bölgede yaşanan çatışma ortamı ve sokağa çıkma yasaklarından dolayı halkın, en temel insani haklardan mahrum bırakıldığını söyledi.

-‘NUSAYBİN’DE SAĞLIK VE İLAÇ ULAŞIMI OĞLAN ÜSTÜ KOŞULLARDA YÜRÜTÜLÜYOR’
Sokağa çıkma yasakları boyunca can güvenliği endişesi ile eczacılar ve eczane çalışanlarının, eczanelerine ulaşamayıp eczanelerini açık bırakamadığını ifade eden Aydın, “Nusaybin Kaymakamlığının aldığı karar ile 13 Kasım Cuma saat 21.00’den beri Nusaybin'de uygulanan sokağa çıkma yasağı bugün itibari ile 9. gününe girmiştir. Nusaybin'de yasağın başladığı saatlerden şimdiye kadar halkın sağlık hizmetine ve ilaca ulaşması olağanüstü koşullarda yürütülmektedir. Uygulanan sokağa çıkma yasağının sebep olduğu can güvenliğinden dolayı nöbetçi eczaneler dahil Nusaybin'deki hiç bir eczanemiz ilaç sunum hizmeti verememektedir. Nusaybin Devlet Hastanesi yönetiminin talebi ve desteği ile hastane içinde, bir odada geçen pazar gününden beri Nusaybinli eczacı meslektaşlarımız halkımıza gönüllü olarak seyyar eczane hizmeti vermektedir. Sürdürülebilir ve sağlıklı olmayan bu yöntemle halkın ilaca ulaşmasının sağlanması mümkün değildir. 19 Kasım günü Nusaybin'de güvenlik güçlerince kontrolsüz açılan ateş sonucu Hayat Eczanesinin tüm camları kırılmıştır” dedi.

Uygulanan sokağa çıkma yasağı, halkın temel sağlık hizmetlerinden yararlanması ve ilaca ulaşma noktasında büyük sıkıntılar yaşatmış ve sivil can kayıplarına sebep olduğunu vurgulayan Aydın, Cenevre sözleşmesi çerçevesinde sağlık personelinin çalışması gerektiğini vurguladı.

Nusaybin’deki durumun bir önce düzelmesi gerektiğini belirten Aydın, “Cenevre sözleşmesinin, Silahlı çatışma ve diğer şiddet durumlarına ilişkin Dünya Tabipler Birliği'nin kurallarından biri "Hükümetler, silahlı güçler ve elinde güç bulunan diğer öğeler, doktorların ve diğer sağlık personellerinin silahlı çatışma ve her türlü şiddet durumlarında ihtiyacı olan herkese hizmet sunabilmesini sağlamak üzere Cenevre Sözleşmesi'ne uygun hareket etmelidirler" şeklindedir. "Bu yükümlülük Sağlık personelinin ve sağlık tesislerinin korunması gerekliliğini de kapsar. " maddesi ile birlikte bir kez daha hatırlatır ve sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması, ihtiyacı olan herkese bakım hizmetinin verilmesini sağlayacak ortamın bir an önce sağlanması için yetkilileri göreve çağırıyoruz. Mezopotamya Eczacı Hareketi olarak çağrımızdır; 7 Haziran öncesi çatışmasızlık ortamına geri dönülmesi, müzakere ve diyalog kanallarının yeniden açılması, Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözümlenmesi, çatışmak ortama bağlı gergin ortamın dağıtılması için tüm tarafları sorumluluk almaya çağırıyoruz. Dün Cizre ve Silvan, bugün Nusaybin, Yüksekova, Hani, Lice'de devam eden sokağa çıkma yasaklarının bir an önce sona erdirilmesi ve insani yaşam koşullarına dönülmesi için hükümeti sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Bütün bu çatışmak ortamda hayatını kaybeden insanlarımıza Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, ayrıca halkımıza ve meslektaşlarımıza yaşatılan zulme” şeklinde konuştu.