• taşhan avm
  • taç perde
  • fuar son

Gırnavaz'ın adı 'Nabula', Çağ çağ deresinin adı ise 'Harmiş'

Nusaybin Belediyesi tarafından "Mezopotamya’ya açılan kapı - Nusaybin Gırnavaz Höyüğü" konferansı düzenledi.

  • 11 Eylül 2018 14:53
  • A
  • A
Nusaybin Belediyesi tarafından "Mezopotamya’ya açılan kapı - Nusaybin Gırnavaz Höyüğü" konferansı düzenledi.
Mitanni Kültür Merkezinde düzenlenen konferans, Nusaybin tanıtım videosuyla başladı. Daha sonra 1982 - 1991 tarihleri arasında eskiçağ kültürleri bakımından bölge ve dünyanın en önemli arkeolojik höyüklerinden biri olan Gırnavaz Höyükte kazı çalışmaları başkanlığını yürüten Prof. Dr. Hayat Erkanal tarafından konferans verildi.
Mezopotamya tarihi hakkında kısa bir açıklama yapan Erkanal, Mezopotamya’nın önemine değindi.
Daha sonra Gırnavaz Höyüğü, kazı çalışmaları ve çalışmalar sırasında çıkan eserler hakkında bilgi veren Erkanal, kazılar sırasında karşılarına çıkan tarihi dönem tabakaları ve tarihleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kazılardan elde ettikleri tabletlerde Gırnavaz'ın adının 'Nabula', Çağ çağ deresinin adının ise 'Harmiş' olduğunu öğrendiklerini belirten Erkanal: "Tabletler tapu senetleri gibiydi. Bölgenin tam olarak konumunu yansıtıyordu. Tabletler malın satış belgesi, evlenmek, karı - koca hakları gibi her şey en ince ayrıntısına kadar yazılmıştı" dedi.
Konferanstan sonra sahneye davet edilen Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal, konferansın Nusaybin tarihi için çok önemli olduğunu kaydetti. Baysal, Nusaybin tarihini anlatan programların devam etmesi temennisinde bulundu.