• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Nusaybin'de BDP'ni Basın açıklaması sonrası olaylar çıktı

Hakkâride güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada yaşamını yitiren 9 PKK örgütü üyesi için Mardinin Nusaybin ilçesinde yürüyüş düzenlendi.

  • 11 Eylül 2010 14:50
  • A
  • A
      Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak - Mehmet Doğan
     Hakkâri’de güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada yaşamını yitiren 9 PKK örgütü üyesi için Mardin’in Nusaybin ilçesinde yürüyüş düzenlendi. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından yapılan yürüyüş sonrası olaylar çıktı.
     BDP ilçe başkanlığı binası önünde toplanan grup, sık sık ‘İntikam’ sloganları atarak Hacılar Mezarlığına kadar yürüdü.
Mezarlık girişinde grup adına açıklama yapan BDP ilçe başkanı Süleyman Çiftçi, on yılardır Kürt sorununu çözümsüzlüğünden kaynaklı sürdürülen savaşta ülkemizin karşılaştığı can ve mal kaybı hesabının olmadığı söyledi.
Gelinen aşamada on binlerce can kaybı, milyon dolarca ekonomik kayıp ve en önemlisi bir daha diriltmeyecek ölçüde kaybolmak üzere olan birlikte yaşama ve kardeşlik duygularını canlı tutulmasına ihtiyaç duyulan bu günlerde ne yazı ki toplumsal olarak hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten Çiftçi konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bilindiği gibi PKK 7 kez ilan etiği Ateşkes, toplumu azda olsa kalıcı barışa ve Kürt sorunun barışçıl, demokratik yönden çözümü konusunda ümitlendirmişti. Ama ne yazık ki bu umutlar çok çabuk tükendi ve beklentiler boşa çıkarıldı. Operasyonlar tüm hızıyla devam etti. Ateşkes sürecinin bitimi olan 20 Eylül’e yaklaştığımız bu günlerde yine evler ve yüreklere ateş düşürüldü. Çözümsüzlükte ısrar ve operasyonlar neticesinde kutsal sayılan bu ay ve günde 9 Kürt yaşamını yitirmiştir. Ülkemizin geleceğinin karanlığa sürüklenmeyi görmezden gelen medyayı burada kınıyoruz. Unutmayın ki PKK, Kürt sorunun bir sonucudur. Neden değildir. Dolayısıyla dağa çıkan Kürt gençlerinin yıllardır sürdürülen inkar politikası sonucu dağa çıkarıldığını, bunu bir terör olgusuyla geçiştirilmemesi gerçeğini artık herkesçe irdelenmelidir.
Diyalog yolunun açık tutulduğu bu günlerde ülkemizin kangrenleşmiş bir çözümsüzlüğünde ısrar durumunda Kürt sorunun beraberinde onarılmaz yaralar açacağı gerçeğini artık kimsenin görmezden gelme hakkı ve lüksü yoktur. Ramazan bayramı olarak kutlamamız gereken bu günlerde gelişen vahim ve yürekleri yakan gelişmeler doğrusu bayram olgusunu bizlere unutturmuştur. Sonuç olarak geç olmadan bu sorumsuzluk umursamazlık son bulmalıdır. Akan kanın sorumlusunun AKP hükümetinin olduğu ve doğacak tehlikeli sonuçların hesabını halkımıza vereceğini belirtmek istiyoruz”.
 Basın açıklaması sonra dağılan grup ile Polis arasında arbede çıktı.
Lozan Caddesi, Sakarya Bulvarı, Demiryolu üzeri ve Şirin Bulvarında Polise taşlarla saldıran gruba Polis basınçlı su ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Demiryolu üzerinde Polisin attığı gaz bombasının bir evin çatısına düşmesi sonucunda evin damından dumanlar yükseldi. Bina sakinleri ve Polisin müdahalesiyle evin odunluğunda çıkan yangın söndürüldü.
     Yer yer ilçenin değişik mahallelerinde olaylar devam ediyor. / Nusaybinim.com