Eğitim-sen: 21 Şubat Dünya Anadili Günü Kutlu Olsun

Eğitim-sen: 21 Şubat Dünya Anadili Günü Kutlu Olsun

21 Şubat 2012 Salı 13:33

21 Şubat Dünya Anadil günü nedeniyle Nusaybin Eğitim-sen baş temsilciliği bir açıklama yaptı.


Nusaybinim.com Haber Servisi
21 Şubat Dünya Anadil günü nedeniyle Nusaybin Eğitim-sen baş temsilciliği bir açıklama yaptı.
      Eğitim-sen baş temsilcisi Abdullah Gökçe'nin yazılı açıklaması şöyle;
"Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Kurulu, 1999 yılında aldığı bir kararla 21 Şubat gününü, “Uluslararası Anadili Günü” olarak kabul etmiş ve ilk kez 2000 yılında, kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacı ile “Dünya Anadili Günü” kutlanmaya başlamıştır.

UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2 bin 500 dil yok olma tehlikesiyle karşı karşıyayken Türkiye’de tehlikede olan anadili sayısı 18’i bulmaktadır. UNESCO tarafından yüz yıl içinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacak durumda ise o dil tehlikede, bir dili konuşan hiç çocuk kalmamışsa o dil ölü kabul edilmektedir.

Etnik ve ulus düzeyinde toplulukların bütün ilişki ve etkinliklerinde kullandıkları ve anlaştıkları dil, o topluluğun anadilidir. Daha geniş bir tanımla, bir insanın hiçbir eğitime tabi tutulmaksızın ailesi, çevresi ve toplumu aracılığı ile öğrendiği dil, anadili olarak tanımlanmaktadır. 

Bir ülke için önemli olan, ekonomik ve toplumsal başarı sağlamak kadar, dilsel ve kültürel zenginliklerin nesilden nesile aktarılmasının imkânlarını yaratmaktır. Ancak bu başarıldığı zaman toplumsal gelişme ve ilerleme sağlanabilir, toplumsal değişim ve dönüşümün başarılması mümkün olur. Egemen sınıflar, bu anlamda bir toplumsal değişim ve ilerlemeyi engelleyebilmek için dünyanın birçok yerinde eğitim olgusuna el atmış, kültürel zenginlikleri talan etmiş, “resmi dil”in dışında kalan dillerle eğitimi yasaklayarak, farklı dil ve kültürlere yönelik asimilasyon politikalarını hayata geçirmiştir. Bunun altında yatan amaç ise ekonomik sömürü ve ulusal baskının gizlenmesi ve süreklileştirilmesi olmuştur.

Bireylerin anadilleri dışında sonradan öğrenilen ikinci, üçüncü diller o dillerle iletişim kurmayı sağlasa bile asla insanın kendi anadili gibi olamaz. Bundan dolayı bireyin anadilinde eğitim alması en temel insan haklarından biri olduğu gibi bireylerin kendi anadillerinde eğitim almasının engellenmesi de en büyük insan hakkı ihlallerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Anadilin kullanımının engellenmesi, toplumun bütün bireylerini değişik boyutta etkilese de tartışmasız en fazla çevresi ile iletişimini anadili ile sağlayan çocukları etkilemektedir. Bu yıl dünya çapında 12. kez kutlanan Dünya Anadili Günü’nü, ülkemizde anadili Türkçe’den farklı (Kürtçe, Arapça, Lazca, Çerkezce vb.) olan milyonlarca çocuğun kendi anadillerinden koparılmadığı bir ortamda öğrenmeleri en temel haklarıdır. 

Eğitim biliminin temel ilkesini oluşturan “Anadilinde eğitim” taleplerinin ırkçı-şoven duygu ve tepkilerle karşılandığı bir ortamda, Türkçe dışındaki anadillerinin varlığına ve öğrenilmesine karşı çıkmak, bir yönüyle eğitim biliminin en temel ilkesine karşı çıkmak anlamına gelmektedir.  Anadilinin önemi ve gerekliliğinin yanı sıra, sosyal, toplumsal, pedagojik ve insani boyutu yeterince tartışılmadığı ve bilince çıkmadığı sürece Dünya Anadili Günü’nün anlamını ve önemini anlamak mümkün olmayacaktır.

Türkiye dünyada çocuklarına bayram armağan eden tek ülke olmakla övünürken milyonlarca çocuğun kendi anadili ile eğitim görmesine “ülke bölünür” paranoyası ile yaklaşacak kadar “çağ dışı” düşünceler ileri sürülebilmekte ve anadilinde eğitim taleplerini “suç” olarak kabul edebilmektedir. 

Dünya Anadili Günü’nde milyonlarca çocuk anadilini kullanamadığı, anadilinde eğitim göremediği için mağduriyet yaşamayı sürdürmektedir. Bilimsel, laik ve demokratik eğitimin ayrılmaz bir parçası olan farklı anadiller üzerindeki sınırlamalara son verilmeli, her bireyin küçük yaşlardan itibaren kendi anadilini öğrenmesi ve eğitim almasının önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır.

Eğitim Sen olarak 21 Şubat Dünya Anadili Günü’nü kutluyor, faklı anadili ve kültürlerin özgürce yaşaması ve gelişmesinin önündeki bütün yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.   EĞİTİM SEN NUSAYBİN TEMSİLCİLİĞİ "
...

3035 defa okundu...
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
Meral KILAGÖZ
Herkes Kendilini Konuşsun, Öğrensin ve Öğretsin
Almanya'da bir Türk'e kendi anadili unutturulup asimile edilmesin,Fransa'da bir Bask'a kendi anadili unutturulup asimile edilmesin. Avustralya'da ülkenin yerlisi olan ABORJİN'lere kendi anadili unutturuldu ve asimile oldular, Amerika'da ülkenin yerlisi olan KIZILDERİLİ'lere kendi anadili unutturuldu ve asimile oldular. Ne oldu? İnsanlık ve dünya uygarlığı kaybetti. Ülkemizde de her etnik kökenden vatandaşımızın anadilini koruması için , Almanya, Yunanistan ve Bulgaristan daki bir Türk gibi, Fransa daki bir Bask, Cezayirli gibi düşünmeliyiz. Empati kurmak zor olmasa gerek! Hazretlerinin dediği gibi "Benim için ve benim hakkında ne düşünüyorsan Allah (c.c)'ta sana 10 mislini versin."

İlgili Başlıklar» Jandarma Komutanından BİK’e Gazeteciler Günü Ziyareti
» Vali Taşkesen, Gazeteciler Günü'nde gazetecilerle buluştu
» Başkan Aktaş'tan 10 Ocak Gazeteciler Günü mesajı
» YPG'li Arı'nın cenazesi Perşembe Günü Nusaybin'de
» Kurdi-der Nusaybin şubesi, söyleşi ve İmza Günü düzenliyor
» 28 Şubat'ta Üniversiteden Atılan Profesör, Rektör Oldu
» 24 Kasım Öğretmenler Günü Nusaybin'de kutlandı
» Mardin'e 'Dünya Şampiyonluğu' Gururu
» Nusaybin Eğitim-sen: Eğitim yılı büyük sorunlarla başladı
» Mungan Ailesinin Mutlu Günü
» Seyit-der'den 1 Eylül Dünya Barış Günü Mesajı
» Geleneksel Toprak Saha maçı Dünya Barışına adandı
» Aytimur Ailesinin Mutlu Günü
» 5 Haziran Dünya Çevre Günü Nusaybin'de kutlandı
» Danışman ve Sevgili ailelerinin Mutlu Günü
» Nusaybin'de Kürd Dil Günü Programı açıklandı
» Seyit-der Başkanı Öngün'den Anneler Günü mesajı
» Kahve Diyarı Cumartesi Günü açılıyor
» Metro Kargo Cuma Günü açılıyor
» Rênas Home’de Anneler Günü İndirimi
Foto Galeri Video Galeri
Nusaybin'de miting düzenledi

YPG'li Nurettin Arı Nusaybin'de defnedildi

Maria Altay'ın örnek HAYATI

Nusaybin'de 10 Kasım programı

1 Kasım Dünya Kobanê günü Nusaybin

Nusaybinli Wushucu Milli Sporcu oldu

Binlerce Nusaybinli Peşmergeleri karşıladı

Nusaybin'de Kobane için yürüyüş

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Nusaybin İpek yolunda olaylar çıktı

Nusaybin'de olaylar sona erdi

Nusaybin - Qamışlo sınırında olaylar çıktı

Tüm Galeriler
Haber Arşivi  |   Künye  |   İletişim  |   Giriş sayfam yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle  |   Sitene ekle  |  
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz