Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

TAHİROĞLU, YENİ TÜRK TİCARETİ KANUNU HAKKINDA UYARDI

Mardin Müsiad Şube Başkan yardımcısı Bilgisayar Mühendisi Mesut Tahiroğlu, Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu.

04 Temmuz 2012 Çarşamba 11:41 < GÜNCEL
Nusaybinim.com Haber Servisi
Mardin Müsiad Şube Başkan yardımcısı Bilgisayar Mühendisi Mesut Tahiroğlu, Temmuz ayı itibariyle yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bilindiği üzere 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 14 Şubat 2011 tarihinde 27846 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Söz konusu kanun ise 01 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yeni Türk Ticaret kanununun 39.maddesine göre  şirketlerin kullanacakları her türlü kâğıt ve belgede, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi, tacir sermaye şirketi ise taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası gösterilir. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde, sırasıyla yönetim kurulu başkan ve üyelerinin; müdürlerin ve yöneticilerin adları ile soyadları gösterilir. Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır.
   
Yukarıda da açıkça görüleceği üzere 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu şirketlere web sitesi hazırlama zorunluluğu getirmiştir. Söz konusu web sitesinde ise bulunması gereken asgari bilgilerin neler olduğunu Maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.
1) Şirketin sicil numarası
2) Ticaret Unvanı,
3) İşletmenin Merkezi,
4) Taahhüt edilen ve ödenen sermaye tutarı
5) Yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile müdürlerin adları-soyadları.
  
İşte bu noktada Web sitesinin hazırlanması tek başına yeterli değildir. Bununla beraber web sitesinde bazı duyuruların yapılmasını ise Kanun zorunlu hale getirmiştir.  Bilindiği üzere, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre her sermaye şirketi, bir internet sitesi açmak, şirketin internet sitesi zaten mevcutsa bu sitenin belli bir bölümünü aşağıdaki hususların yayımlanmasına özgülemek zorundadır.
•Bölünen şirketler internet sitesinde duyurulacak. (Md.171)
•Bölünen şirketler alacaklarını internet sitesinde ilan edeceklerdir.(Md.174)
•Payların elden çıkarılması veya kazanılması halinde internet sitesinden duyuru yapılır.(Md.198)
•Fesih davaları internet sitesinde ilan olunur.(Md.353)
•Yönetim kuruluna seçilenlerin tescil olunduğu internet sitesinde ilan olunur.(Md.359)
•Genel kurulca seçilen şirket denetçisi internet sitesinde ilan olunur.(Md.399)
•Genel kurul kararı internet sitesinde ilan olunur.(Md.414)
•Finansal tabloların müzakeresine yönelik erteleme kararı internet sitesinde ilan olunur.(Md.420)
•Genel kurul tutanağı internet sitesinde ilan olunur.(Md.422.)
•Genel kurul yetkili temsilcileri internet sitesinde ilan olunur.(Md.428)
•İptal ve butlan davaları internet sitesinde ilan olunur(Md.448)
•İptal ve butlan davasına ilişkin mahkeme kararı internet sitesinde ilan olunur.(Md.450)
•Esas sözleşmenin değiştirilmesine ilişkin karar internet sitesinde ilan olunur.(Md.455)
•Sermayenin arttırılmasına ilişkin karar internet sitesinde ilan olunur.(Md.460)
•Yeni pay alma ile ilgili karar internet sitesinde ilan olunur.(Md.461)
•Sermaye borcunu yerine getirmeyen ortağa yapılan ihtar internet sitesinde ilan olunur.(Md 482-483.)
•Hamiline yazılı pay senetlerinin çıkarılması kararı internet sitesinde ilan olunur.(Md.486)
•Finansal tablolar, yıllık faaliyet raporu, kar dağıtımına ilişkin kararlar internet sitesinde ilan olunur.(Md.524)
•Alacaklıların çağrılması ile ilgili bildiri internet sitesinde ilan olunur.(Md.541)
İnternet Sitesi İle İlgili Cezai Sorumluluklar;
 
Kanunun 1524 üncü maddesinde öngörülen internet sitesini Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde oluşturmayan veya internet sitesi mevcut ise aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortaklar altı aya kadar hapis ve yüz günden üçyüz güne kadar adli para cezasıyla ve aynı madde uyarınca internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan bu bentte sayılan failler üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.
 
Konunun oldukça ciddi olduğunu hatırlatır, firma sahiplerinin/yetkililerinin  her hangi bir cezai yaptırımlarla  karşılaşmamaları  için  yukarıda belirtmeye çalıştığımız hususların alt yapı hazırlıklarının yapılması gerektiğini tavsiye ederiz.
3009 defa okundu.
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • A.rahman. genco - 05 Temmuz 2012 Perşembe 21:59
  Ben aciklamayi okudum. Tabi yorumlar da dikkatimi cekti,bazilari bilgi tamamlamis ,bazilari kanunun daha bi sene sonra yururluge girecegini soylemis eeee ne olmus yani :)))
 • murşit - 05 Temmuz 2012 Perşembe 16:46
  şimşek yani diyosun,yumurta kapıya gelmeden önlem almayız ?
  merak etme temmuz 2013 e sadece 11 ay 25 gün kaldı,zaman akıyor gözüm :D
 • ŞİMŞEK KİTAP KIRTASİYE - 05 Temmuz 2012 Perşembe 14:50
  sayın tahiroğlu internet sitesine ilişkin hükümleri içeren 1524. madde 01.07.2013 tarihine kadar ertelenmiştir. ilgi ve alakanıza sunulur.
 • Mesut TAHİROĞLU - 04 Temmuz 2012 Çarşamba 17:27
  Sayın Mali Müşavirimizin değindiği hususlara elbette katılıyorum lakin benim belirtmek istedğim ve değindiğim hususlar,yeni TTK'da "bilişim yönü" ile ilgili şirketlerin yaşayabileceği sıkıntalara değinmek ve ilgili şirketlerin bu konuda tedbir almaları gerektiğini hatırlatmak,yoksa TTK'nın hepsini anlatmak gibi bir gayretim yok,yorumlarından dolayı sayın müşavirimize teşekür ederim.
 • Abdulbaki AKBAL - 04 Temmuz 2012 Çarşamba 12:41
  Müsiad Genç başkan yardımcısının Ticaret hayatımızda temel taşı olan bazı konulara değinmiş bu açıdan eksik kalan bazı konulara değinmek istiyorum. ŞirketlerdeYönetim Kurulu üyelerinin yakınları şirkete nakit olarak borçlanamayacak.Bu kişiler için şirket kefalet , garanti ve teminat veremeyecek. tescil ve kayıt için gerçeğe aaykırı beyanda bulunanlar için 2000 tl. idari para cezası ile cezalandırılacak. Tescil edilen ticaret ünvanı ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılacak. Bağımsız denetime tabi olacak şirketler Bkanlar kurulunca belirlenecektir. Şirketlerde pay sahipleri sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmiş borçlarını nödemeleri şirketin yedek akçelerle birlikte karı geçmiş yıl zararlarını karşılayacak düzeyde olması halinde şirketten borç para çekebieleceklerdir.Limited şirket ortaklarına da anonim şirketlerde olduğu gibi kar payı avansı dağıtılabilecektir. Bakanlar kurulunca denetine tabi tutulacak şirketler İnternet sitesş açma ve kanunen yapılması gereken ilanları yayaınlamak zorunda olacaklardır. Yönetim kurulu üyelerinin 1/4yüksek öğrenim görmüş olması şartı şu anda rafa kaldırılmıştır. ticaret şirketlerinin ticaret siciline tescil sırasında kullanacğı ticari defterlerinin açılışı Ticaret sici müdürlükleri tarafından da onaylanabilecek. Şehirlerarası yolculuklarda yumurta ,soğan, pide, lahmacungibi kötü kokan yiywecekler tüketilmeyecek.Şehirlerarası otobüslerde kedi, köpek, tavuk, horoz gibi canlı hayvan taşınmayacakgece yarısından sonra yolcuların uyuduğu satte yüksek sesle müzik çalınmayacak.Ksmyoncular araçlarına duygu ve düşüncelerini aktardıkları kelimleri yazamayacak.Taşıma işlerinde eşyanın kaybolmasından veya hasara uğramasından doğan talep hakları teslimi takip eden 3 iş günü içinde taşıtıcıya bildirilmemmişse sona erecek.Konaklanan oteller veya pansiyonlarda müşteriye ait eişyanın çalınması durumunda otel ve pansiyon konaklama ücretinin 3 katına kadar tazminat ödeyecek. Üretici ve satıcılar ayıplı mallardan doğan zararlardan sorumlu olacak, ayıplı mal nedeniyle uğratılan zararlardan satan kişi veya şirket sorumlu olacak.
NUSAYBİN ⇓
İmsak 03:30
Güneş 05:16
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 20:11
Yatsı 21:48
DÖVİZ KURLARI
USD 2.6845     EURO 2.9775     IMKB 81.880     ALTIN 100,581    
38°NUSAYBİN