Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Mardin'de Hazırlığı Süren Çadır Kent

Midyat ilçesinde Suriyeli sığınmacılar için kurulacak 10 bin kişilik çadır kentte altyapı çalışmaları sürüyor.

16 Mayıs 2013 Perşembe 15:50 < BÖLGE
Midyat ilçesinde Suriyeli sığınmacılar için kurulacak 10 bin kişilik çadır kentte altyapı çalışmaları sürüyor.

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Akçakaya Mahallesi'nde 350 dönüm alanda kurulacak çadır kent için sürdürülen altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.

Bölgede 2 çadır kent oluşturulacağını belirten Bingöl, çadır kentin organizasyonunun, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapıldığını bildirdi.

Kaymakam Bingöl, Suriyeli Arap ve Kürtler için 6 bin kişilik, Süryani Hristiyanlar için ise 4 bin kişilik iki çadır kent kurulacağını kaydetti.

Buradaki çadır kentte diğer yerlerdekilerden farklı uygulamalar olacağını belirten Bingöl, "Kendilerinin daha çok rahat etmesi için market usulü bir uygulama yapacağız. ve onların hesabına para geçireceğiz. Onlar da o hesaplarından harcama yaparak kendi istediklerini alacaklar. Yemeklerini kendileri pişirecek, yemek malzemelerini biz vereceğiz. Bunun avantajı var. Birincisi yemek ne kadar iyi bir firmadan olursa olsun, dağıtımında ve kalitesinde ciddi sıkıntılar oluyor. Eğer biz gıda uygulamasına geçersek üçte iki oranında bir ucuzlama olacak" şeklinde konuştu.

-Yangın eğitimi verilecek-

Bingöl, olası yangınlara karşı itfaiye ekiplerinin hazır tutulacağını belirterek her mahallede de yangın söndürme araçlarının bulunacağını, sığınmacıların sürekli dikkatleri çekilerek eğitileceklerini söyledi.

Acil sağlık sorunları durumunda ise ilk müdahalenin çadır kentte yapılacağını anlatan Bingöl, şöyle konuştu:

"Acil durumlar için 2 ambulans hazır olacak, doktor bulunacak. Ama tabii ki ağır durumlarda hastaneye sevk olacak. Bunların hazırlıkları yapılıyor. Genelde buranın bir şehirden farkı olmayacak. Yani alt yapısından ısıtmasına kadar her türlü imkan sunulacak. Diğer kamplarda görülen eksiklikler dikkate alınarak burada karakol kurulacak. Hiçbir yerde böyle bir uygulama yok. Güvenlik için ne kadar özel güvenlik gerekiyorsa da tedarik edeceğiz. Güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntı olmayacak." /Haberler.com
9980 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7083     EURO 5.4926     IMKB 103200     ALTIN 197,070