Nusaybin'de Newroz Coşkusu

“Özgür önderlik özgür Kürdistan” şiarıyla düzenlenen Newroz Bayramı kutlaması Nusaybin'de coşkuyla kutlandı. Newroz bitiminde çıkan olaylarda 1 kişi yaralandı.

19 Mart 2014 Çarşamba 19:40 < GÜNCEL
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak - Nusaybinim.com
 “Özgür önderlik özgür Kürdistan” şiarıyla düzenlenen Newroz Bayramı kutlaması Nusaybin'de coşkuyla kutlandı. Newroz bitiminde çıkan olaylarda 1 kişi yaralandı.
    Nusaybinliler sabah saatlerinden itibaren Newroz alanına akın etmesiyle başladı. Polisin kurduğu arama noktalarından geçen vatandaşlar alana girişi yaptı. Newroz görevlilerinin üzerinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerinin bulunduğu önlükler giymesi yoğun ilgi gördü.
“Ey Reqip” marşı eşliğinde yapılan saygı duruşundan sonra konuşmalar başladı. BDP Nusaybin ilçe eş başkanları Abdulbari Eren ve Zinet Alğan’ın açılış konuşmalarından sonra Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan da halkın Newroz’unu kutlayarak, Newroz’un önemine de değindi.
 Gökkan, Newroz’un bütün halkları ısıttığını ve birliktelik olduğunu kaydederek, “Newroz Rahşan’dır, Zilan’dır, Berita’dır, Sema’dır, Diyarbakır Cezaevi’nde Mazlum Doğan’dır, serhildandır, Nusaybindir” dedi.
Gökkan, Newroz’un kadınların özgürlüğü olduğunu da ifade ederek, PKK Lideri Abdullah Öcalan için başlatılan imza kampanyasına da destek vermesini istedi.
BDP Nusaybin Belediye Başkan Adayı Sara Kaya ise, halkın Newroz’unu kutlayarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a Nusaybin’den selam yolladı.
 
Kaya; “ Halk 1992 yılında kitlesel olarak Newroz’u kutlama isterken hemen yanı başımızdaki Şehitler Köprüsü’nde şehit düştüler. Şu anda ise aynı alanda on binlerce halk onları anarak Newroz’u kutluyor. Önümüzde yerel seçim var. Halkımız 30 Mart’ta rengini sandıklara akıtacaktır. Yapılacak olan seçimin sadece belediye başkanlığı değildir. Kürt halkı için bir referandumdur. Bu referandumu başarılı olarak sonuçlandıracağız” dedi.
Eş başkan adayı Cengiz Kök de sahneye çıkarak halkın Newroz’unu kutladı.
 
-Ahmet Türk: Seçimlerde Öcalan’ın elini güçlendirelim
Sahneye davet edilen Mardin Büyükşehir Bağımsız Belediye başkan adayları Ahmet Türk ve Februniye Akyol, alandakiler selamladı.
Türk, burada yaptığı konuşmada, başta PKK Lideri Abdullah Öcalan olmak üzere tüm Kürt halkının Newrozunu kutladı.
 Türk, Kürt halkının verdiği mücadeleye de değinerek, Kürt halkının birlikteliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.
30 Mart’ta yapılacak seçimlerin Kürt halkı için önemli olduğunu kaydeden Türk,  amaçlarının Kürt halkının özgürlüğü olduğunu belirtti.
Türk, herkesin oyuna sahip çıkmasını da isteyerek, eksikliklerinin de olduğunu ancak, halkın kendilerini affetmelerini istedi.
Bu seçimlerin Öcalan için önemli olduğuna vurgu yapan Türk, “Sayın Öcalan’ın elini güçlendirmemiz gerekiyor. Bu topraklarda özgürlüğün rengini her yere götürmeliyiz. Kürdistan topraklarında sistem partilerinin sesini kesmeliyiz. Bu yüzden Kürt halkının önderinin sesini güçlendirmeliyiz. Nusaybin seçimlerde Kürdistan’ın rengi olacaktır” dedi.
Türk, eksikliklerin mücadelenin güçlendirilmesiyle ancak ortadan kaldırılabileceğini kaydederek, amaçlarının sadece belediyeyi kazanmak olmadığını, önümüzdeki günlerde mücadeleyi daha da güçlendirmek olduğunu söyledi.
Türk, “Zaman artık demokratik özerkliği inşa etme zamanıdır. Zaman artık Kürt halkının kardeşliği günüdür. Kürt halkı özgür olmadan bu toprakta yaşayan hiç kimse özgür olmayacaktır” vurgusunu yaptı. Türk, halk için hizmet edeceklerini ifade ederek, bütün Kürt halkının Newroz’unu kutladığını söyledi. Türk, Rojava halkının kendi elleriyle kantonlarını kurduğunu da hatırlatarak, Rojava’nın direnişine selam gönderdi.
 
Februniye Akyol: Öcalan’ın selamını gururla taşıyacağım
Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Februniye Akyol, konuşmasına Süryanice, Arapça, Kürtçe ve Türkçe başlayarak, herkesin Newroz’unu kutladı.
 “Bizleri bugünlere taşıyan bütün şehitlere selam olsun” diyen Akyol, “Sayın Abdullah Öcalan Süryani halkına bir selam gönderdi. Bu selam benim. Bu selamı gururla taşıyacağız. Biz burada halkların kardeşliği için varız. Newroz’un ateşiyle kimliklerimizi özgürleştireceğiz. Tüm halkların Newroz’unu kutluyorum” dedi.
Konuşmalardan sonra Brader, Rojda ve yerel sanatçılar konser verdi.
 
-Newroz sonrası olaylar çıktı, 1 kişi yaralandı
 Newroz kutlaması sorası ilçede olaylar çıktı.
Dağılım sırasında Hükümet Konağının bulunduğu Hınıs Caddesi üzerinde barikat kurmak isteyen yüzü kapalı bir gruba polise basınçlı suyla müdahale etti. Gruptakiler de polise taş ve ses bombalarıyla saldırdı. Bu sırada polise el yapımı patlayıcı atmak isterken elinde patladığı ileri sürülen 1 kişi yaralandı. Yaralı şahıs çevredeki vatandaşlar tarafından Nusaybin Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Ahmet Kaya ve Kanarya Bulvarına sıçrayan olaylara polise müdahale etti. Polisin müdahalesiyle ilçede olaylar sona erdi.
23794 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737