• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Nusaybin’de öldürülen genç, vurulduğu yerde anıldı

Nusaybin’de dün gece çıkan çatışmada polis tarafından öldürülen gencin vurulduğu yere yürüyüş düzenlendi.

  • 27 Temmuz 2015 16:44
  • A
  • A

Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
Nusaybin’de dün gece çıkan çatışmada polis tarafından öldürülen gencin vurulduğu yere yürüyüş düzenlendi.
DBP önünde bir araya gelen kitle, Demiryolu ve Hastane önünden Kanarya Bulvarına geldi. Burada çatışmanın çıktığı ve polis tarafından öldürülen gencin vurulduğu gelen kitle, saygı duruşunda bulundu.
 
-KÖK: AK PARTİ DE DİĞERLERİ GİBİ KÜRTLERİN KANINDA BOĞULACAKTIR”
Daha sonra kitle adına açıklama yapan HDP PM üyesi Nazım Kök, Cumhurbaşkanın Kürt halkına karşı tutumunu açıkladığını söyledi. Kürt halkına karşı katliama başlandığını bildiren Kök: “Yüzyıllardır sakladıkları kinlerini kustular. Çiller ve Demirel gibi nasıl diğer hükümetler Kürtlerin kanında boğulduysa Ak Parti Hükümetinin sonu da aynı olacaktır. Bugün bu halkın mücadelesi devam ediyor. Bu halk savaşın önünü açmayacak. Sürekli barış ve özgürlük alanında yoluna devam edecektir. Her ne kadar katliam yaparsa yapsınlar bu halk barış yolunda devam edecektir. Onlara savaş yolunu açmayacağız. 40 yıldır nasıl onurlu olarak bu halk yoluna devam ediyorsa bundan sonra da devam edecektir. Biz şehitlerimizi unutmayacağız. Cizre’de, Diyarbakır’da iki şehidimizi toprağa verdik. Dün gece de Nusaybin’de bir Kürt genci katledildi. Şehitlerimiz onurumuzdur, onların yolu yolumuzdur” ifadelerini kullandı.
Açıklamadan sonra kitle İpek yoluna yürüdü. YDG-H üyeleri Çağ çağ köprüsü mevkiinde İpek yolunu her iki tarafını trafiğe kapattı. Bölgeye gelen polis ekipleri gruba biber gazıyla müdahale etti. YDG-H üyeleri de polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi.
Bölgede gerginlik sürüyor.