Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Nusaybin'de

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ‘Botan Halkına destek’ sloganıyla yola çıkan ve Nusaybin’e bağlı Girmeli Mahallesinde bekleyen grubu ziyaret etti.

29 Ocak 2016 Cuma 15:39 < POLİTİKA
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak - Nusaybinim.com
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ‘Botan Halkına destek’ sloganıyla yola çıkan ve Nusaybin’e bağlı Girmeli Mahallesinde bekleyen grubu ziyaret etti.
Girmeli Mahallesinde yapılan program, Demokratik İslam Kongresine bağlı Mellelerin kıldırdığı Sivil Cuma Namazı sonrası başladı.
Programda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: “Yaşam için direniş için nöbetindeyiz. Halkımıza dayatılan bu vahşetin durdurulması ve büyük insanlık değerlerin var edilmesi için buradayız” dedi.

-“BU ZALİM ABLUKALARI TANIMIYORUZ”
Yüksekdağ konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün bu topraklara özgürlük ve demokrasi getirmeyenler bu halka barışı çok görenler her gün daha fazla ablukayla daha fazla ölüm ve katliamla yaşamımızı kuşatmaya çalışıyorlar. Nice abluka yaşandı bu zamana kadar. Onurumuzu teslim almaya çalışan ablukalardı bunlar. Direncimizi, yaşama bağımlılığımızı, özgürlüğe, demokrasiye inancımızı teslim almaya çalışan ablukalardı bunlar. Ama bu halk nice zalim ablukayı yara yara kıra kıra yürüdüyse bugünde bu zalim ablukaları tanımıyoruz. Bu ablukaları kırarak yürümeye devam edeceğiz.”

-“BU KARANLIK KARŞISINDA AYDINLIK OLMA ZAMANIDIR”
Bugün buradan bütün Türkiye halklarına, bütün ezilenlere çağrı yapıyoruz. Artık bu karanlık karşısında aydınlık olma zamanıdır. Eğer bu karanlığın karşısında, ortasında ışık yakmayı başaramazsak bir meşale tutuşturmayı başaramazsak aydınlık olmayı başaramazsak bu zalim karanlık hepimizi yok edecek. Bu zalim iktidar nerede olursa olsun kendisi gibi olmayan herkese yaşamı ve yaşam haklarını yasaklamış, men etmiştir. Bugün bütün Türkiye’de darbenin ve diktatörlüğün zalim uygulamaları, zulmü, işkenceyi bir yönetim biçimi olarak uygulanıyor. İşte bugün bu baskıyı, ablukayı bu karanlığı dağıtmak için herkesin yaşam için yaşamın enerjisine sahip çıkarak kendi öz gücüne sahip çıkarak direnmesi gerekiyor.
İşte bu nöbet buradaki sivil halk direnişi, Cizre’de bir vahşet bodrumunda katletmeye uğraştıkları onurumuzu, direnişimizi, geleceğimizi ve kardeşlerimiz savunmak içindir. Direnen bir halk karşısında çaresiz kalanlar halkımızın darbeye, diktatörlüğe boyun eğmeyen iradesi karşısında çaresiz kalanlar intikamı bir bodrum katına hapsettikleri savunmasız insanlardan almaya çalışıyorlar. Bunun kadar büyük bir kalleşlik olabilir mi? bunun kadar büyük bir zayıflık ve güçsüzlük olabilir mi? Yaşadığımız bugünlerin en küçük bir anını dahi unutmayacağız. Buna emin olsunlar ve halkımıza bu zulmü bu acıyı yaşatanlar kendileri de iktidarlarını yaşayamayacaklar.”

-YÜKSEKDAĞ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ
HDP Eş genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi.
Yüksekdağ şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanı çıkmış yine bir halkı, bizleri tehdit ediyor. Neymiş, ‘öz yönetim talep edenlerin dünyayı başlarına yıkarlarmış.’ Eğer bu dünya yıkılırsa ey saraydaki ey AKP iktidarı siz de bunun altında kalırsınız. Bu dünya yıkılırsa sizin iktidarınız da bunun altında kalır. Ama bizler bu direnen halk bu umutlu barışa, demokrasiye, özgürlüğe inan, insani ve ahlaki değerlerin yolundan ayrılmayan bu halk nice yıkıntının enkazın altından doğrulup kalktı hala ayakta dimdik ayakta.”

-“HALKIMIZIN ONUR VE ÖZGÜRLÜK ABİDELERİNİ DİKECEĞİZ”
“Kobanî’nin yıkıntıları arasından yeni bir medeniyet yeni bir yaşam yeşertti bu halk.O yıkılan binalardan o yıkılan şehirden yeni bir umut yeni bir yaşam inşa etti. Sur’da, Cizre’de, Silvan’da ve Silopi’de yıktığınız her evin yerine halkımızın onur ve özgürlük abidelerini dikeceğiz bunu unutmayın. İşte bugün ablukaya almaktan başka yıkmaktan başka öldürmek katletmekten başka hiç bir yol bilmeyen bu iktidar karşısında direnmek meşrudur, direnmek haktır, direnmek insan olmanın gereğidir ve görevidir. Bütün Türkiye halklarını bu gereği yerine getirmeye davet ediyorum. Bu göreve sahip çıkmaya davet ediyorum. Bugün darbeye karşı direnen yaşamını ve geleceğini kazanır. Bugün demokrasi için birleşen yaşamını ve geleceğini kazanır. Eğer direnmezsek eğer direnenlerin birliğini sağlamazsak karşımızda ölüm için birleşenler zulüm için birleşenler kazanır. İşte bizler kötülerin, zalimlerin, zorla, zulümle, ölümle kazanmasına izin vermeyelim diyedir bugün gerçekleştirdiğimiz direniş ve bundan sonra yürüyeceğimiz direniş yolu da. Siyasi iktidar ölüm, zulüm ve katliamlarını durduruncaya kadar yaşamın her alanında bulunduğumuz her yerde bu insanlık nöbetine bu yaşam nöbetine devam edeceğiz.”
Yüksekdağ açıklamalardan sonra Girmeli ve Nusaybin’den ayrıldı.
Bu arada Girmeli Mahallesi girişinde konumlanan TOMA ve Jandarma ekipleri, mahalle girişine izin vermez çıkışa izin verdikleri öğrenildi.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3495     EURO 6.0824     IMKB 90051     ALTIN 214,446