Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

HDP Grup Başkanvekili Yıldırım, Nusaybin’de

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Milletvekilleri sokağa çıkma yasağının 15’inci güne girdiği Koruköy’e (Xerabêbaba) gitmek için Nusaybin’e geldi.

25 Şubat 2017 Cumartesi 18:17 < POLİTİKA
Nusaybinim Haber Servisi
HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Milletvekilleri sokağa çıkma yasağının 15’inci güne girdiği Koruköy’e (Xerabêbaba) gitmek için Nusaybin’e geldi. Grubun geçişine izin verilmedi.
HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek’in aralarında olduğu heyet Nusaybin’e geldi. Koruköy’e gitmek isteyen gruba Yandare Mahallesi mevkiinde Jandarma ekipleri ‘Güvenlik’ gerekçesiyle izin vermedi.
Burada açıklamalarda bulunan HDP Grup Başkanvekili Yıldırım, geçişlerine izin verilmemesine tepki gösterdi.
Yıldırım’ın yaptığı açıklama şöyle:
“Xerabê Bava’da bir trajedi yaşanıyor. Hükümet, köyün girişlere kapalı olduğu her an, kaygıların ne kadar doğru olduğunu kabul etmiş oluyor. Toplumu sindirerek teslim almaya çalışıyorlar. İktidar toplumu korkuyla sindirmeye çalışıyor. İnsanlık tarihi boyunca zalimler de, ona karşı direnenler de olmuştur. Bugün de bu zulüm politikalarına direnenler, tarihin ak sayfalarına yazılacaktır. Bir siyasi partiyi, onun bileşenlerini, Kürtlerin kurumlarını demokratik siyasetle yenemeyenler, siyasi soykırım operasyonlarıyla esir almaya çalışırken halka da zulüm uyguluyor. İktidar, çok güçlü olduğu için yapmıyor bunları. Bir iktidar insanlıktan bu kadar kopmuşsa, ancak aciz ve büyük korkular içinde olduğu içindir. Güçlü iktidarların özgüveni vardır. Hukukun üstünlüğüne inancı vardır. Kendisi gibi düşünmeyen siyasi yapılara saygısı vardır. Bu iktidarda bunlar var mı? Yok. Ve halk da, kendisine yapılanları unutmayacaktır. Bunu ilk olarak 16 Nisan’da göreceğiz. 81 şehir arasında en yüksek Hayır oranlarının Kürt şehirlerinden çıkacağını göreceğiz.”
Açıklamadan sonra HDP Grup Başkanvekili Yıldırım ve beraberindekiler bölgeden ayrıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3394     EURO 6.0838     IMKB 96817     ALTIN 222,330