Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

HDP Kadın heyeti Nusaybin'de incelemelerde bulundu

Nusaybin'den incelemelerde bulunan HDP Kadın Meclisi, hükümete tel örgülerin kaldırılması, halklara ise dayanışma çağrısı yaptı.

06 Ağustos 2016 Cumartesi 19:17 < POLİTİKA
Nusaybinim.com Haber Servisi
Nusaybin'den incelemelerde bulunan HDP Kadın Meclisi, hükümete tel örgülerin kaldırılması, halklara ise dayanışma çağrısı yaptı.
Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasıyla kente ziyaretler devam ediyor.
HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Dilek Yağlı, İlknur Birol, Sultan Güneş ve Adana İl Örgütü Eş başkanı Gülseren Tural'ın içinde bulunduğu HDP Kadın Meclisi, Nusaybin'e ziyarette bulundu. 
Ziyaret sonucunda izlenimler basın açıklamasıyla paylaşıldı. 

-“NUSAYBİN İKİYE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA”
Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, halkın tel örgülerinin arkasında yıkılan evlerini izlediğini ve bunun bir zulüm olduğunu belirterek: "Tel örgülerin arkasındaki evlerin eşyaları talan ediliyor. Tel örgülerin arkasında cenazeler var, bu cenazeler halkın evlatları. Ailelerin cenazelerini almasına dahi izin verilmiyor. O cenazeleri kesinlikle alacağız. Nusaybin şuan ikiye bölünmüş durumda, bu zulümdür. Bunun bir izahı var, bu halkla baş çıkamama ve acizlik söz konusudur." 
Nusaybin'deki tel örgülerin derhal kaldırılması çağrısında bulunan Beştaş: "Tel örgüleri bir utanç hattıdır. Hükümete çağrımız var, bu tel örgülerin derhal kaldırılmalı. Bu tel örgülerin kaldırılması sonucunda ailelerin cenazelerini alması ve yeniden inşa sürecine girmesi söz konusudur. Nusaybin halkının sorunları ölümle, katliamla, tel örgülerle asla çözümlemez" dedi. 

-“NUSAYBİN HALKIYŞA DAYANIŞMA ÇAĞDIRISINDAN BULUNUYORU”
HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise Nusaybin'deki tel örgülerin İsrail'in Gazze'ye uygulamasına benzeterek şunları dile getirdi: "Nusaybin'deki tel örgülerin kaldırılması, ailelerin cenazelerini almasını istiyoruz. Biz HDP Kadın Meclisi olarak, tüm halklara Nusaybin ile dayanışma içerisinde bulunuyoruz."  İfadelerini kullandı.
Heyet daha sonra ilçeden ayrıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3918     EURO 6.0991     IMKB 90084     ALTIN 214,710