Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Kızıltepe’ye doğal gaz verilmeye başlandı

Kızıltepe'de yapımı tamamlanan doğal gaz boru hattının ardından ilçenin bir mahallesine doğal gaz akışı verilmeye başlandı.

06 Ocak 2017 Cuma 17:38 < BÖLGE
Kızıltepe'nin Aşiti Mahallesi'nde döşenen doğal gaz boru hattının tamamlanmasının ardından, ilçeye ilk gaz akışı, düzenlenen törenle verilmeye başlandı.
Törene Mardin Büyükşehir Belediye Başkan vekili olarak da görevlendirilen Mardin Valisi Mustafa Yaman, Kızıltepe Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakamı Ahmet Odabaş, Akmercan Mardin Doğal Gaz Genel Müdürü Yunus Keskin ve vatandaşlar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Mardin Valisi Mustafa Yaman, doğal gazın ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.
Başbakan Binali Yıldırım'ın, Erzincan'da doğu illerine doğal gaz verileceği yönünde ifade ettiği sözlerini hatırlatan Yaman, "İşte bunların bir ayağı Mardin'di. Mardin’imizde de ilk ayağı olan Kızıltepe’deki Aşiti Mahallesi bugün doğal gaza kavuşuyor. Doğal gaz hem çevreye duyarlı hem verimli hem de insanımıza, kullananlara konforlu bir hayat sürdüren bir enerji kaynağıdır. Bunu hem iş adamlarımız hem buradaki yatırımcılarımız yani organize sanayi bölgesindeki yatırımcılarımız, hem kamu konutlarımız hem de siz değerli mahalle sakinleri kullanacak." dedi.
Eylül 2017’de de merkez Artuklu ilçesinde de doğal gaz hizmeti vereceklerini ifade eden Yaman, Tabi öncelikle kamu kurumları kullanacak. Hem kamu kurumları hem de Mardin Büşükşehir Belediyesinin kurumları bu enerjiyi kullanmaya başlayacaklar. İnanıyorum ki halkımız da buna teveccüh gösterecek. Ben bu önemli yatırımı ilimize kazandıran başta sayın Cumhurbaşkanımıza hükümetimize, Enerji Bakanımıza, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna, bu yatırımı yapan Akmercan şirketine büyükşehrimize ve destek olan kamu kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum." diye konuştu.
Akmercan Mardin Doğal Gaz Genel Müdürü Yunus Keskin ise 2015 ve 2016 yıllarında toplam 32 kilometre doğal gaz dağıtım hattının inşa edildiğini belirterek yapılan toplam yatırımın tutarının 8 buçuk milyon TL olduğunu aktardı.
Törenin ardından temsili olarak yakılan meşaleyle ilçeye doğal gaz akışı verilmeye başlandı./ilkha
4942 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.4877     EURO 5.2816     IMKB 102410     ALTIN 186,956