Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

KJA'dan Nusaybin'de 'Paris ve Silopi' anması

KJA Nusaybin'de Fransa'nın Paris kentinde öldürülen 3 Kürt siyasetçinin katledilişinin yıl dönümünde anma programı düzenledi.

09 Ocak 2016 Cumartesi 15:09 < POLİTİKA
Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
KJA Nusaybin'de Fransa'nın Paris kentinde öldürülen 3 Kürt siyasetçinin katledilişinin yıl dönümünde anma programı düzenledi.
Aralarından Mardin Büyükşehir Belediyesi, Kızıltepe, Derik ve Kızıltepe Belediye Eş Başkanları, DBP, HDP il ve ilçe eş başkanları ile yöneticiliri KJA Aktivistleri ve Barış Anneleri katıldı.
DBP ilçe binasında başlayan yürüyüş, Mitanni Kültür Merkezinde sona erdi. Grup adına açıklama yapan KJA aktivisti Aysel Erol, bugün Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledildiğinin yıl dönümü olduğunu ve üç Kürt siyatsetçiyi saygıyla andıklarını söyledi.
Erol'un açıklaması şöyle:
"Bu gün 9 Ocak 2016. 3 devrimci Kürt Kadınının Fransa'nın başkenti Paris'te katledişinin 3. yıldönümünde bulunuyoruz. Paris’te planlı ve örgütlü bir biçimde ve alçakça katledilen Kürt kadın devrimciler: Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i saygı ve minnetle anıyoruz. Her yerde Kürt halkı ve özellikle de Kürt kadınları bu alçakça katliamı protesto ediyor ve arkasındaki sır perdesinin aydınlatılarak tüm katillerden hesap sorulmasını istiyoruz.
Kürt özgürlük mücadelesi uluslararası komplolarla sindirilmek isteniyor. Bu komplonun bir boyutu Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ı tecrit altına alırken diğer boyutunda Paris’te 3 Kürt kadın devrimciyi katletmiştir. Bu komployu unutmadık unutturmayacağız. Buradan bir kez daha sesleniyoruz! Katilleri koruma, suça ortak olma!
Üç yıl içerisinde yüzlerce ve binlerce Sakineler, Fidanlar ve Leylalar ya da Saralar, Rojbinler ve Ronahiler doğmuştur. Yaşamlarıyla olduğu kadar şehadetleriyle de kadın özgürlük mücadelesine nedenli güç verdiklerini açıkça görüyoruz. 9 Ocak 2013'te devrimci Kürt kadınları öncüleri olan Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'e yönelik geliştirilen katliam, özelde Kürt kadını genelde ise bütün Kürtlere yönelik yeni bir saldırı stratejisinin devreye konulmasının başlangıcıdır. Başta Türk devleti ve bütün uluslararası güçler bir yandan "Çözüm süreci "söylemiyle Kürtleri oyalama politikasına geliştirirken bir yandan da Kürt halkına yönelik uygulanan inkar, imha konseptini yine bütün dönemlerin kirli politika ve uygulamalarını içeren topyekun imha stratejisini devreye koymayı amaçlamışlardır. Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın Kadın özgürleşmeden toplumsal özgürleşme sağlanamaz! Yaklaşımıyla başta Sakine Cansızları ve binlerce kadını özgürlük tutkusuyla mücadeleye seferber ettiyse egemenler de "bir toplumun öncü kadını katledilmeden o toplum yenilemez" zihniyetiyle kadına yönelimi esas aldı. Bu nedenle; 9 Ocak 2013’te Paris’te 3 devrimci Kürt kadını alçakça katledilmesinin yıldönümünde de inkar ve imha devletinin, Silopya’da KJA yönetim kurulu ve DBP PM üyesi Seve Demir’in, KJA üyesi Fatma Uyar’ın ve Silop’ya Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ın vahşice infaz edilmesine yönelik katliamlar; egemen sisteme karşı ideolojik bir duruş sergileyerek özgürlük ruhunu yükselten Kürt kadın mücadelesine karşı ideolojik bir saldırıdan başka hiçbir şey değildir.
Kürtlere dayatılan katliam konseptini yenilgiye uğratacağız !
Özgür yaşamda ısrar mücadelesi Kürt kadınında somutlaştığı ve öncülük kazandığı için esasta hedef alınan 3 devrimci kadın yoldaşımızın sahsında özgür kadın iradesi ve toplumsal öncülüğüydü. Sakine Cansız’ın devrimci kişiliği; mücadele azmi ve kararlılığı Kürt kadınına büyük bir mücadele bilinci, ruhu ve direniş kültürünü miras olarak bırakmıştır. Bu miras; Rojava’da Arin Mirxanlar, Bakur'da Ekin Wan'larla devam etmiştir. Öz yönetim direnişiyle birlikte Kürdistan genelinde hunharca katledilen devrimci 3 Kürt kadın yoldaşımız Seve, Fatma ve Pakize yoldaşlar Sakinelerin izinden yürümüşlerdir. Sokakta vahşice katledilen ve günlerce cenazesi yerde kalan Taybet İnan ve 3 aylık Miray bebeğe kadar yediden yetmişe bütün kadınlar da yeniden canlanan direniş ruhudur.
Sakinelerin şahsında her geçen gün büyüyen ve toplumun tüm kesimlerini Saran kadın direniş ruhunu kırmak için hunharca saldıran komplocu güçler karşısında mücadeleyi daha da büyüterek, kadın şahsında Kürt toplumuna dayatılan katliam konseptini yenilgiye uğratacağız. 
Gün direnerek özgürlüğü sağlama günüdür. KJA olarak özgürlük mücadelesinden asla geri durmayacağımızı ve varlığımızı koruyup, özgürlüğümüzü sağlayana kadar mücadelenin öncü gücü olma iddiasındayız.
Uluslararası güçler tarafından Fransa'nın başkenti Paris’te 3 Kürt kadın devrimciye yönelik infa ile AKP iktidarının güvenlik gerekçesiyle sokağa çıkma yasakları kılıfları altında Silopi’yada 3 Kürt kadın devrimciye yönelik geliştirilen infazları aynı kirli ellerin yaptığını iyi biliyoruz ve kınıyoruz. Bütün kadınları direnişte ısrar komplo ve imha ve inkar konseptine en büyük cevaptır şiarıyla her yerde alanlardayız! Ve haklı mücadelemizi büyütüyoruz!"
Erol'dan sonra konuşan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da, başta Öcalan şahsında yapılan ve 3 Kadın siyasetçinin katledildiği uluslarası komployu kınadıklarını söyledi.
Açıklamadan sonra sinevizyon gösterimi yapıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3832     EURO 6.0762     IMKB 90157     ALTIN 214,225