• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

LYS'ye son bir ay kala nasıl çalışmalıyız?

BaşarıKavramı Özel Öğretim Kursu Rehber Hocası Sadettin Kıral, LYS'ye son bir ay kala öğrencilerin çalışma yöntemleri ve ailelerin yapması gerekenleri hakkında bilgi verdi.

  • 09 Mayıs 2017 12:03
  • A
  • A
BaşarıKavramı Özel Öğretim Kursu Rehber Hocası Sadettin Kıral, LYS'ye son bir ay kala öğrencilerin çalışma yöntemleri ve ailelerin yapması gerekenleri hakkında bilgi verdi.
  Sınav zamanı yaklaştıkça öğrenciler  de sınav kaygısı oldukça artar. Sınava ilişkin karamsarlıklar artar. Kendilerini çalıştıkları halde yetersiz gördükleri için sınav korkusu oluşmaya başlar.
  Karamsarlık, sınavlar da çıkacak konulara çalışmayan ve yeterince soru çözmeyen öğrencilerde daha çok görülebilir. Bazı öğrenciler çok çalışıyor olmasına rağmen sürekli yetersizlik duygusu yaşayabilir.Şimdiye kadar çok çalışan ve çalışmayan tüm öğrenciler şunu bilsinler ki! LYS puanına en önemli katkı son bir ayda yapılan çalışma ile gerçekleşir.Çünkü öğrenmede kısa aralıklı hatırlamalar söz konusudur.
   Öğrenciler lys’ye son bir ay  kala etkin ,düzenli ve disiplinli bir çalışma yaptıkları zaman iyi bir sonuç alacaklardır.

  Uzmanlara göre lys’ye son 1 ay kala yapılması gerekenler:
- Konu tekrarlarını bitirmeliyiz. Her konuyu tekrar ettikten sonra konu ile ilgili mutlaka soru çözmeliyiz.
- Farklı yayınlardan deneme sınavlarına girerek değişik soru tiplerini görmeliyiz.
-Son 1 ay içinde beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz.özellikle üç öğün yemeği taviz vermeden uygulamalıyız.
- Uyku saatini sabitlemeliyiz. Son ayda genelde okula gidilmediği için uyku süresini uzatanlar,süreci verimsiz kullanmaktadırlar. Bu nedenle günlük ortalama 7 saat uyumak yeterlidir.
-Haftanın 7 günü çalışmak yerine hem aralıklı çalışmak hem de mümkün ise günde 1-2 saat dışarı çıkarak ya da dolaşarak sınav gerginliğini azaltmalıyız.
-Son bir aylık süreç içinde sakatlanmaya yol açacak sporsal ve bedensel etkinliklerden uzak durmalıyız.(futbol,basketbol,halter,fitnes vs..)
-Soru çözerken ve konu çalışırken  masa-sandalye kullanmalıyız. Gerçek sınavda en çok zorluk çekenler, yatarak, sırtüstü, ya da rastgele pozisyonlarda ders çalışıp soru çözenlerdir. Bu nedenle son 1 ay gerçek sınav pozisyonuna uygun çalışmalıyız.
-Denemeleri ve soru çözümlerini gerçek sınav süresi ile sınırlamalıyız. Kendimizi bu şekilde alıştırıp şimdiden soru çözme hızımızı oturtturmuş olmalıyız.
-Soru çözerken önce kendi alanımızla ilgili soruları çözmeli, sonrasında ortak genel konulara geçmeliyiz.
-Eğer deneme sonuçlarımız düşük geliyorsa panik yapmamalıyız. Çünkü son 1 ay en kritik aydır. Özellikle genel tekrarlar sayesinde netlerimizde 15-20 arası artış yakalayabiliriz.
-Denemelerde ve soru çözümlerinde yanlış cevapladığımız soruları yuvarlak içine almalı, test bittikten sonra tekrar dönüp çözmeliyiz. Aynı zamanda belirli konularda hep hata yapıyorsak o konuyu tekrar etmeliyiz.
-Arkadaş grubumuzda, kendimizi diğerleri ile kıyasladığımız sürece hep bizden daha iyi çalışan olduğunu düşünerek kendimizi mutsuz ederiz. Bu nedenle gereksiz bir kıyasa girmemeliyiz.
-Sınavdan sonra yaşayacağınız olumsuzluklar üzüntüler veya sevinçleri zihninizde yaşamaya gerek yok. Çünkü sevinmek veya üzülmek için elimizde henüz bir gerekçe yok. Üzüntüyü ve sevinci sınav sonrasına erteleyelim.
-Kaygı yaratacak cümlelerden, koşullandırmalardan uzak durmalıyız.-meli-malı cümleler zorlama durumu yaratacağından kaygılanmaya neden olacaktır. Bunun yerine “ çalışıp elimden geleni yapacağım” demek daha rahat ve güven verici olmaktadır.
-Eğer sınav kaygısı yaşıyorsak bunun nedenini bulmalı yada bir uzmandan hemen destek almalıyız. Çünkü kaygı bizi hem ürkütür hem de kötü sahnelerin devamlı aklımıza gelmesine neden olur. Bu konuda uzmandan mutlaka son bir ayda birebir destek almalıyız.
-Anne-babalarımız bizden sınavı kazanmamızdan öte elimizden geleni yapmamızı istiyor. Biz elimizden geleni yaparsak, sonuç kimseyi mutsuz etmez.
- Eğer nisan’daki  YGS sınavımız düşük gelmişse, bu haziranda da düşük alacağımız anlamına gelmez. Çünkü 2 aşamadan oluşan bu üniversiteye yerleştirme sisteminde ygs’de düşük bir puan alsanız bile lys de biraz daha fazla çalışarak aradaki farkı kapatabilirsiniz.
-Son bir ay boyunca “ çalışırsam yaparım”. Telkininden başka hiçbir telkin işinize yaramaz.
aday son 5 yılın ygs-lys sorularını çözdükten sonra yanlış yaptığı ve boş bıraktığı soruların doğru çözümlerini ögrenmelidir.sonra boş bıraktığı ve yanlış yaptığı soruların konularını tekrar etmelidir.

ANNE-BABALAR NELER YAPABİLİR?  
-Çocuktaki kaygının azalması için her gün evde sınavı konuşmamalıyız.
- Planları çocuğun sınavı kazanması veya kazanmaması üzerine yapmamalıyız. bu durum çocukta her şey sınava bağlı düşüncesini oluşturur.
-Tatil ile ilgili konularda sınav odaklı olmamalıdır.
-Sınav hazırlığı konusunda yapılan ödemeler vs. çocuğun yanında baskı aracı olarak kullanılmamalıdır.
-Çocuğunuzun başarı veya başarısızlığını kendi aile statünüze ve kariyerinizle özdeşleştirmeyin.
-Çocuğunuzun sadece sınav için değil, genel olarak değerli olduğunu ona hissettirin. Kazansan da kazanmasan da seviyoruz seni gibi...

-SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE YAPILACAKLAR
- Çalışmayı bırakın. Sevdiğiniz kişilerle, sevdiğiniz faaliyetleri yapın. Sakin bir gün geçirin.
- Sınavda gerekli olan tüm belgeleri, araç-gereçleri hazırlayın. Unutmayacağınız bir yere koyun.
-Sınavdan bir gün önceyi moral depolamak amacıyla değerlendirin. Çünkü moral en iyi dinlenme aracıdır. Bunun için sevdiğiniz etkinliklerde ve ortamlarda bulunun.
- İyi uyumak için erkenden yatağa girmeyin. Bu durum uykuyu daha da kaçırabilir. Makul bir saatte yatın. Uyuyamıyorsanız sorun haline getirmeyin. *Gevşeme tekniklerini kullanabilirsiniz.
Akşamdan tüm hazırlıklarınızı tamamlayın. Acele etmek, panik havası yaratır. Panik ise kaygı yaratır. hazırlıklı olmak hem sizi hem de çevrenizi rahatlatır.
-Sınavdan 1 gün önceden ağır ve rahatsız edici yemeklerden uzak durmalısınız.
Şimdiden tüm öğrencilere başarılar diliyorum...                                                                                      
 Nusaybin Başarı Kavramı Özel Öğretim Kursu Rehber Hocası Sadettin Kıral