• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Mardin merkezli PKK operasyonunda 20 kişi tutuklandı

Mardin merkezli 4 ilde düzenlenen PKK operasyonunda gözaltına alınan 25 kişiden 20'si tutuklandı.

  • 09 Ağustos 2017 07:57
  • A
  • A
Mardin merkezli 4 ilde düzenlenen PKK operasyonunda gözaltına alınan 25 kişiden 20'si tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 15 Nisan'da Derik ilçesinde PKK'ye yönelik düzenlenen operasyonda silahlarıyla ele geçirilen örgütün "GAP-Ruha alan sorumlusu" "Kurtay" kod adlı Ü.C. ve "Bahoz" kod adlı L.A'nın yer göstermesi sonucu bulunan dokümanların incelenmesi sürüyor.
Dokümanlardan elde edilen bilgilerin ardından örgüte para, silah ve mühimmat yardımı yaptığı değerlendirilen şüphelilere yönelik Mardin, İstanbul, Diyarbakır ve Şırnak, Artuklu, Kızıltepe ve Nusaybin'de eş zamanlı operasyon düzenlendi.
Operasyonlarda aralarında iş adamları ve müteahhitlerin de bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, Kızıltepe Adliyesine sevk edildi.
Savcılıktaki sorgularının ardından Salih S, Şeyhmus A. ve Salih A.  serbest bırakıldı.
Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden Mehmet Can S, Seyithan B, Kemal G,  Faruk A, Zeynilabidin İ, Sadettin B, Derviş G,  Abdulbaki A, Halil E, Halit Y,  İbrahim K,  Latif Ç, İsmail A, Ali A, Ramazan Y, Fetüllah Ö, Bekir B, Abdulvahap  Ç, Ali A, Mahsum Ö, Salih S, Şeyhmus A. ve Salih A, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak" suçlarından tutuklandı.
Mehmet K. ve Yusuf A. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Tutuklanan zanlılar, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevine konuldu./ilkha