Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

"Mewlûda Mela Huseynê Bateyî" kitabı yayımlandı

Akademisyen yazar Zîwer Îlhan’ın yayına hazırladığı “Mewlûda Mela Huseynê Bateyî” kitabı, Avesta Yayınlarından çıktı.

23 Ağustos 2016 Salı 12:20 < KÜLTÜR & SANAT
Nusaybin Kültür Servisi
Akademisyen yazar Zîwer Îlhan’ın yayına hazırladığı “Mewlûda Mela Huseynê Bateyî” kitabı, Avesta Yayınlarından çıktı. Eser;  Mela Huseynê Bateyî’nin hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri hakkında yapılan ilk akademik çalışma özelliğini taşıyor.
Klasik Kürt Edebiyatı; tarikat, cami ve medreselerde yeşerdi ve bu mekanlardan yayılarak toplumun üzerinde çok önemli etkiler bıraktı. Mevlit yazma geleneği de bu edebiyatın içinde üretilmiş bir edebi türdür. Kürt toplumunda mevlit yazma ve okuma geleneği, Mela Huseynê Batêyî ile başlar. Mesnevi nazım şekliyle yazılan bu mevlidin konusu Hz. Muhammed’in doğumu ve çocukluğudur. Esere hakim olan en önemli unsur ise Peygamber aleyhisselamın çokça övülmesidir.

-23 NÜSHANIN 14'Ü KARŞILAŞTIRILDI
Akademisyen Zîwer îlhan, bu çalışmasında mevlidin 23 nüshasını tanıtıp bunlardan 14 tanesini karşılaştırarak okuyucuya düzeltilmiş bir metin sunuyor.
Yazar; latinize edilmiş olan metni, uzun bir çalışmanın sonucunda, birçok nüshanın bölüm bölüm, beyit beyit, harf harf okunup karşılaştırıldıktan sonra ortaya çıkarmış. Dipnotlarda eksiklikler, fazlalıklar, hatalar tüm farklı nüshalara göre gösterilmiş. Bir metin restorasyonu çalışması olarak hazırlanan kitap aynı zamanda yazarın yüksek lisans tezinin kitap haline getirilmiş halidir.
Bu eserin önemi, şimdiye kadar Mela Huseynê Bateyî  Mevlidi’nin bu kadar nüshasının karşılaştırılmış olmaması ve anlamı bilinemeyen sözcükler için esere ait bir sözlüğün bu kadar teferruatlı hazırlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Molla Huseynê Bateyî’nin yaşadığı dönemin delilleriyle kesinleştirilmesi ve 17 - 18. yy yaşadığının kanıtlanması, ona isnat edilen Zembîlfiroş gibi eserlerin ona ait olmadığının kanıtlanması çalışmanın önemini artırıyor.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3495     EURO 6.0824     IMKB 90051     ALTIN 214,446