• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Milletvekili Çankırı, Nusaybin'de Kadınlara hitap etti

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Nusaybin’e yapılan etkinliğe katılan Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı: “Toplumun mihenk taşı aile, Ailenin mihenk taşı ise kadınlarımızdır. Ak Parti olarak değil, özde kadınlarımıza sahip çıktı” dedi

  • 08 Mart 2017 15:39
  • A
  • A
Nusaybinim Haber Servisi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Nusaybin’e yapılan etkinliğe katılan Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı: “Toplumun mihenk taşı aile, Ailenin mihenk taşı ise kadınlarımızdır. Ak Parti olarak değil, özde kadınlarımıza sahip çıktı” dedi.
Mitanni Kültür Merkezinde yapılan program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 15 Temmuz Şehitleri ve Direniş’i anlatan sinevizyon gösteriminden sonra Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel yaptığı açılış konuşmasından, başta Nusaybinli kadınlar olmak üzere tüm Dünya Kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığını söyledi.
Programda konuşan Ak Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise, Ekonomiden siyasete, sosyal alandan kültürel zenginliğe, sanattan edebiyata her sahada kadınların sağladığı gelişimi ve değişimi gün geçtikçe daha fazla gördüklerini söyledi.
Milletimizi güçlü kılan, mutlu birey ve güçlü aile olduğunu kaydeden Çankırı şöyle konuştu:
“Aile bir çınar misali toplumun geleceğe kök salmasını, milli ve insani değerlerin kuşaklar boyunca aktarılmasını sağlar. İşte bu Ailenin gelişiminin ve şekillenmesinin temelinde  kadınlarımız yer almaktadır. Geleceğimizin umudu olan çocuklarımızın güçlü bir aile yapısı ile sağlıklı nesillere dönüşmesinde kadınlarımız her zaman ki gibi öncü rollerini asırlardır sürdürmektedirler.
Kadınlara yönelik sosyal ve siyasal alanda söylemi bir tarafa bırakarak, yaptığımız icraat ve attığımız adımlarla kadınlarımızı daha fazla sahiplendik. 15 yıllık iktidarımız döneminde kadınlarımıza yönelik devrim niteliğinde Anayasal ve yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Kurucu liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kadınlarımız siyaset öznesidir” sözünden yola çıkarak, kadınlarımızı karar alma mekanizmalarında daha görünür hale getirdik.”
Ak Parti döneminden ülkenin kadın politikalarında bir zihniyet devrimi gerçekleştirdiğini ifade eden Çankırı: “Hükümetlerimiz döneminde kadınlarımıza yönelik Kadın politikalarımızda, toplumsal statüyü güçlendirmeyi, her türlü ayrımcılığı önlemeyi, kadına yönelik şiddet ve istismarı ortadan kaldırmayı önceledik. Kadın istihdamını arttırmayı, girişimciliği desteklemeyi ve yoksullukla mücadele etmeyi misyonumuz haline getirdik. En önemlisi bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihinin kara bir lekesi olan başörtü yasağını tarihe gömdük. Temel bir insan hakkı ihlaline son verdik. Artık kadınlarımız kılık kıyafetinden dolayı, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan okuyabiliyor, çalışabiliyor; milletvekili ve bakan olabiliyor. Bu başarı şüphesiz Ak Parti’nin eseridir”  dedi.
Çankırı, Ak Parti hükümeti döneminde Kadın Dostu Politikaların geliştiğini ve kadınların siyasete daha aktif rol aldığını ifade etti.
Çankırı’dan sonra Halkoylamasında neden ‘Evet’ demeliyiz konferansı verildi.
Program bitiminde kadınlara şal ve eşarp hediye edildi.