Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Miroğlu Nusaybin TEOG birincilerine Mem û Zîn kitabı hediye etti

Nusaybin'i ziyaret eden Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında tüm soruları bilerek Türkiye birincileri arasında yer alan öğrencilere kitap hediye etti.

05 Haziran 2017 Pazartesi 14:13 < EĞİTİM
Nusaybinim Haber Servisi
Nusaybin'i ziyaret eden Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında tüm soruları bilerek Türkiye birincileri arasında yer alan öğrencilere kitap hediye etti.
Beraberindeki Ak Parti Nusaybin İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel ile birlikte Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gelen Miroğlu, Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin ve Şube Müdürleri tarafından karşılandı. Daha sonra TEOG'da Türkiye birincileri arasında yer alan Aslan Baran Tanhan, Ömer Demirkısan, Zeynep Aslan, Neva Akburak, Emre Göler ve Delal Özel ile aileleriyle bir araya geldi. Öğrencileri tebrik eden Miroğlu, çok zor şartlarda bu başarıyı elde ettiği için gurur duyduklarını belirtti.
Nusaybin'de yaşanan bir takım acı olaylar nedeniyle şartların daha da zorlaştığını kaydeden Miroğlu: "Siz bu şartları ötelediniz ve Mardin'i hatta ülkemizi sevdirecek bir başarıya imza attınız. Sizleri yürekten kutluyorum. Bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum" dedi.
Öğrencileri ve ailelerini tek tek tebrik eden Miroğlu, öğrencilere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından baskısı yapılan Ahmed-i Hani'nin ünlü bir aşk destanını anlattığı Mem û Zîn ile Rus Yazar Tolstoy'u Savaş ve Barış kitabını hediye etti.
Öğrencileri çok okumaları tavsiyelerinde bulunan Miroğlu şöyle konuştu.
"Neden Mem û Zîn'i seçtim? Şöyle düşündüm, dedim ki bizim anlatılmamış sevdalara, sevgiye dayalı hikâyelere ihtiyacımız var. Mem û Zîn bunlardan biridir. Yazarı Ahmed-i Hani Kürt Edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Bu kitabın devletimizin ilgili bakanlığı tarafından bastırılması gerçekten çok zahmetli oldu. Bölge insanı Kürtçe bir kitap okuyabilmek için çok büyük acılar çekti. Şimdi geriye dönüp baktığımız zaman acaba Mem û Zîn'in bir baskısı için bu kadar çatışma bu kadar kavgaya gerek var mıydı diye insan kendi kendine soruyor. Her halde gerek yoktu. Bu kavgalar olmadan da Mem û Zîn'i basıp okuyabilirdik" ifadelerini kullandı.
Öğrencileri tebrik eden Miroğlu daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin'in ilçenin eğitim durumu ve sorunları hakkında bilgi aldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3418     EURO 6.0636     IMKB 91136     ALTIN 213,645