Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin HDP’den oturma eylemi

HDP Nusaybin ilçe yönetimi Barış Parkında yaptıkları basın açıklamasıyla Eş Genel Başkan ve Milletvekillerin tutuklanmasına tepki gösterdi.

05 Kasım 2016 Cumartesi 17:19 < POLİTİKA
Nusaybinim.com Haber Servisi
HDP Nusaybin ilçe yönetimi Barış Parkında yaptıkları basın açıklamasıyla Eş Genel Başkan ve Milletvekillerin tutuklanmasına tepki gösterdi.
Aralarından HDP PM üyesi Nazım Kök, HDP ve DBP yöneticilerinin de olduğu grup adına açıklamayı HDP Nusaybin ilçe eş başkanı Ferhat Kut yaptı.
HDP ve DBP Eş Genel Başkanlarının da aralarında olduğu milletvekilleri ve partililerin gözaltına alındıktan sonra Eş Genel Başkanların tutuklandığını hatırlatan Kut: “Milletvekillerin eş genel başkanların bu şekilde evlerinde gece yarıları alınarak, tutuklanmasını protesto ediyoruz ve kınıyoruz” dedi.
Kut açıklamasında:
“1994’lerde yine milletvekillerimiz meclis avlularından Toroslara bindirilerek tutukladılar ve zindanlara konuldu. Bundan bir sonuç alınamadı.  1994’te de Kürt siyasi haraketlini bitirdik dediler. Biz siyasi partileri bitirdik dediler. Hepsini yakalayıp zindanlara tıktılar ama yine de zindanlardan çok daha güçlü ve diri toplumun karşısına çıktık.
Bu günde Eş Genel Başkanlarımızın ve vekillerimizin yakalandı. Yine güçlü bir şekilde biz bu halkın karşısına çıkıp var olacağımızı ve direniş göstereceğimizi belirtiyoruz.
 Eğer ki sonuç alınabilseydi 1994’te alınırdı. Eğer bir sonuç alınabilseydi, bütün parti yöneticilerimiz milletvekillerimiz, üyelerimiz yakalanıp bir sonuç alınırdı. Fakat öyle bir şey ki her yakalanışlarında ve tutuklanışlarında biz daha gür ve dimdik duruşumuzu sergiliyoruz. 
Peygamber efendimiz demişti ki ‘ne zaman bir zorluğa girseniz biliniz ki önünüzde bir düzlük vardır’. Biz de bugün Türkiye toplumunda şiddettin en üst seviyesine gelmişiz. Biz bu durumu kendi açımızdan çok iyi değerlendiriyoruz ve biz daha çok güçlü bu halkın karşısına çıkacağız. Tekrar Eş Genel Başkanlarımız ve Milletvekillerimizin tutuklanmasını kınıyoruz.” İfadelerini kullandı.

-5 DAKİKALIK OTURMA EYLEMİ YAPILDI
Basın açıklamasından sonra 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Kut, her gün 11.00 ile 15.00 saatleri arasından Barış Parkında oturma eylemi yapacaklarını söyledi.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3495     EURO 6.0824     IMKB 90051     ALTIN 214,446