Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin HEM'de Kadınlar Günü Programı

Nusaybin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezi ve Nusaybin Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Birimi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenlendi.

09 Mart 2018 Cuma 18:19 < GÜNCEL
Nusaybin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezi ve Nusaybin Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Birimi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenlendi.
Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılan program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.

-KAVAK: VEDA HUTBESİNDE KADIN HAKLARIYLA İLGİLİ İLK YAZILI KURALLAR OLUŞTURULDU
Daha sonra programın açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şafak Kavak, Kadın Gününün tarihçesi hakkında bilgi verdi.
Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (SAV) Veda Hutbesinde insanların bir birleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların hakları hakkında tarihi anlamda ilk kez resmi olarak bahsettiğini ifade eden Kavak, Bin 400 yıl önce kadın hakları ile ilgili ilk yazılı kuralların oluşturulduğunu belirtti.
Kavak konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Yine 20. yüzyılın başında Ulu Önder Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkı kanunlara dayandırarak verirken, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine de ilham kaynağı olmuştur.
Nusaybin Halk Eğitimi Merkezi olarak da kadınlarımıza yönelik ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişim sağlamalarına katkıda bulunmak üzere Genel, mesleki eğitim ve okuma-yazma alanlarında toplam 320 kurs açılmış ve bu kurslarla toplamda 4 Bine yakın kadınımıza ulaşmış bulunmaktayız. Kadınlar toplumumuzun mimarlarıdır. Bir toplumun gelişmesi, değişmesi ve aile yapısı tamamen kadına bağlıdır. Ne yaparsak yapalım asla onların hakkını ödeyemeyiz. İşte bu duygularla birbirimize ailemize, çevremize ve bütün insanlığa duyduğumuz sevginin hiç azalmaması dileğiyle, Dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın 8 MART Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak saygılarımı sunuyorum."

-BAYSAL: KADININ HAYATTAKİ ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ
Programda konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ergün baysal, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.
Kadının yaşamımızın her alanında önemli rolü olduğunu belirten Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Baysal, Anayasamızda Kadına önemli haklar verildiğini ifade etti.
Programın sonunda sahne alan Halk Eğitim Merkezi Müzik grubu müzik dinletisi verdi. Koroda yer alan ve işaret diliyle söylenen türkü ayakta alkışlandı.
Programa katılanlara Nusaybin Belediyesi tarafından şal ve gül dağıtıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3832     EURO 6.0762     IMKB 90157     ALTIN 214,225