Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin'de 10 Kasım Atatürk'ü anma programı yapıldı

Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yılı nedeniyle Nusaybin'de anma töreni yapıldı.

10 Kasım 2017 Cuma 14:30 < GÜNCEL
Nusaybinim Haber Servisi
Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yılı nedeniyle Nusaybin'de anma töreni yapıldı.
Tören, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ergün Baysal ve Garnizon Komutanı P. Bnb. Latif Kara’nın Atatürk’ün büstüne çelenk bırakmasıyla başladı. Saat 09.05’te ise 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra törene Halk Eğitim Merkezinde devam edildi.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin; “Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı ve büyük bir komutan olan Atatürk bu ender insanlardan biridir” dedi.
Atatürk’ün hem milli mücadele hem de Cumhuriyeti inşa sürecinde daima ileriye baktığını ve ileriyi gördüğünü ifade eden Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy.da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler,  Başöğretmen Atatürk’ün İlke ve inkılapları ışığında ilerlemelidir.”
Çetin’in konuşmasından sonra 2. Hudut Tabur Komutanlığından P. Teğm. Mücahit Hasanoğlu tarafından ‘Atatürk’ün Askeri Kişiliği’ni anlattı. Şiirler ve oratoryonun okunmasından sonra öğrenciler tarafından Atatürk’ün sevdiği türküler seslendirildi.
Hafta boyunca yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Baysal, Garnizon Komutanı Kara ve Emniyet Müdürü Abdürahim Zengin tarafından çeşitli hediyelerin verilmesiyle tören sona erdi.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2873     EURO 6.0224     IMKB 93699     ALTIN 212,456