• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Nusaybin’de 'anız yakılmasın' uyarısı

Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, hububat hasadının başlamasıyla birlikte çiftçilere ve vatandaşlara anız yakılmaması uyarısında bulundu.

  • 17 Haziran 2018 09:52
  • A
  • A
Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş, hububat hasadının başlamasıyla birlikte çiftçilere ve vatandaşlara anız yakılmaması uyarısında bulundu.
Nusaybin arazilerinde hububat hasadından sonra her yıl yaşanan anız yakmaları sonrası doğaya ve çevreye verilen zararı hatırlatan Başkan Aktaş, yakılan anız sonrası rüzgârın da etkisiyle yangının henüz biçilmeyen tarlalara sıçradığını, bunun da hem maddi hem de manevi ilçeyi etkilediğini kaydetti.
Başkan Aktaş açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Özellikle Mayıs, Haziran aylarında buğday hasadının arkasından anızların yakılması maalesef bütün engellemelere rağmen önlenememektedir. Anızı yakma neticesinde gerek tarımsal ekosistem ve gerekse doğal ekosistem tahrip edilmektedir. Özellikle topraktaki Karbon (C) ve Azot (N) dengesi yok olmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir.
Anız yakmanın neden olduğu bazı olumsuzluklar aşağıdaki şekilde özetlenebilir.
Organik madde miktarı azalır, Mikrobiyolojik aktivite geriler, Omurgasızlar yok olur, Toprağın su tutma kapasitesi azalır, Toprak verimliliği düşer, Erozyon riski yükselir, Biyolojik denge bozulur, Fiziksel ve kimyasal yapı zarar görür, Çevre kirliliği artar, Orman vb. yangınlar artar, Telefon ve enerji iletim hatları zarar görür, Trafik kazası ihtimali yükselir.
Doğal kaynakların geçmişten bizlere miras kalmadığı gelecek nesillerden ödünç alındığı bilinç çerçevesinde kaynakların korunması ve sürdürülebilir tarım için anız yakma gibi çağdışı uygulamalara son verilmelidir. "