Nusaybin'de çiftçiler gübreyi e-reçeteyle alacak

Nusaybin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Tarım Kredi Kooperatifi, Çukobirlik yetkilileri ile Gübre Bayilerinin katılımıyla Eğitim ve Bilgilendirme toplantısı yaptı.

17 Şubat 2017 Cuma 17:57 < GÜNCEL
Nusaybinim Haber Servisi
Nusaybin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Tarım Kredi Kooperatifi, Çukobirlik yetkilileri ile Gübre Bayilerinin katılımıyla Eğitim ve Bilgilendirme toplantısı yaptı.
Toplantı sonrası İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Resmi Gazetede yayımlanan Nitrat azotu içeren kimyevi gübrelerin satışı, Nakli ve Stok Bildiriminin kontrolüne Dair Tebliğ çerçevesinde kullanılan nitratlı gübrelerin Amonyum Nitrat (% 33) Kalsiyum Amonyum Nitrat (% 26 CAN ve % 21 CAN) Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübreler el yapımı patlayıcı imalatında kullanıldığından yasaklandığı bildirildi.
Ancak nitratlı gübrelerin bitkisel üretimde yoğun kullanım döneminin yaklaşması nedeniyle Bakanlıkça alınan karar çerçevesinde çiftçilerin bu gübrelere olan ihtiyacını karşılamak amacıyla Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat gübrelerin satışının tamamen serbest bırakıldığı açıklandı.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çiftçiler tarafından Kalsiyum Amonyum Nitrat (% 26 CAN ve % 21 CAN) gübrelerinin kullanımını ise kontrollü bir şekilde satış ve sevkiyatına izin verileceğini bildirdi.
Açıklamanın devamı şöyle:
“Bunun için gübre alacak çiftçilerimiz, İlçe Müdürlüğümüze başvuru yaparak Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) veya Tarımsal Üretim Kayıt Sistemine (TUKAS) kayıtlı olma zorunluluğu getirilerek gübreyi ilçe Müdürlüğümüz personeli tarafından çiftçilerin sistemindeki arazi ve ürün durumu göz önünde bulundurarak e-reçete düzenleyerek bayiden gübre satın alabilecektir.
Bayiden alınacak gübreleri tarlaya uygulayabilmesi için alacakları e-reçete ile birlikte almış olduğu Kalsiyum Amonyum Nitrat (% 26 CAN ve % 21 CAN) tarlaya uygulaması için ilçe Müdürlüğümüz teknik elemanları gözetiminde gübreleme işlemi yapılmasının zorunludur.”
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çiftçilerin zor durumda kalmamaları için Korsan ve yasaklı gübre kullanılmaması konusunda uyarılarda bulunarak her türlü bilginin kendilerine alınabileceğini duyurdu.
3027 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737