Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin’de 'Cizre' protestosu

Nusaybin Newroz Meydanında bir araya gelen kitle, Cizre’de yaşananları protesto etti. Kent merkezinde yürüyüş yapan kitle adına konuşan HDP Van Milletvekili Tuba Hezer: “Vahşete dur demek için günlerdir Gire Mîra ve Nusaybin’deyiz” dedi.

08 Şubat 2016 Pazartesi 17:16 < POLİTİKA
Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com
Nusaybin Newroz Meydanında bir araya gelen kitle, Cizre’de yaşananları protesto etti. Kent merkezinde yürüyüş yapan kitle adına konuşan HDP Van Milletvekili Tuba Hezer: “Vahşete dur demek için günlerdir Gire Mîra ve Nusaybin’deyiz” dedi.
Aralarından HDP Milletvekilleri Tuba Hezer, Ali Atalan, HDP PM Üyesi Nazım Kök, Belediye Eş Başkanları Sara Kaya - Cengiz Kok, DBP, HDP yöneticilerinde olduğu kitle Newroz Meydanında bir araya geldi. Buradan yürüyüşe geçen kitle kent merkezinden Mitanni Kültür Merkezi’ne geldi.
Yürüyüş sonrası bir açıklama yapan HDP Van Milletvekili Tuba Hezer: “Bizler vahşet bodrumunda günlerce yaralı bekleyen insanlarımızın ailesiyle birlikte ve bu vahşete dur demek adına sesini yükseltmek isteyip, güç vermek isteyen birçok ilden gelen halkımızla birlikte Gire Mira’da ve Nusaybin’deyiz” ifadelerini kullandı.
Cizre’ye gitmek için birçok girişimde olduklarını bildiren Tezer konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ve birçok girişimde bulunduk sizlerle birlikte Cizre kapılarına gitmek için yürümeye karar verdik, yürümeye çalıştık. Gerek diplomasi alanında uluslararası alanda bütün devlet yetkilileriyle mevcut bütün iletişim yollarını devreye koyduk. Ancak ısrarla aylardır Kürdistan’da ve Kürt halkına yönelik başlattığı savaş konseptini devam ettirmek isteyen AKP devleti bütün girişimleri sonuçsuz bir şekilde bıraktı.
Evet, süreci aylardır yaşadığımız gibi ne yazık ki halkını, huzurunu, refahını sağlamaya yönelik bir devlet yok karşımızda. Topyekûn, ordusuyla, sarayıyla, hükümetiyle Kürt halkına açılmış bir savaş ve Kürt halkını yok etmek için çıkılmış bir yol vardır.
Bizler ısrarla diyoruz ki sizler 100 yıldır Kürt halkını yok etmek üzere yola çıktınız ve 100 yıldır Kürt halkının mücadelesiyle, direnişiyle bunun sonuçsuz kaldığını gördünüz. Kürtleri onar olarak yirmişer olarak yüzer olarak yok etmekle Kürt özgürlük mücadelesini yok edemeyeceksiniz.”
Açıklamadan sonra kitle dağılırken Botan Yürüyüşçülerinin Mitanni’deki bekleyişi sürüyor.DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,818