Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin'de 'Çocuk Gelinler' konferansı

Nusaybin Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü 'Çocuk Gelinler' konusunda konferans düzenledi.

27 Şubat 2018 Salı 15:12 < GÜNCEL
Nusaybin Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü 'Çocuk Gelinler' konusunda konferans düzenledi.
Nusaybin Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğünde yapılan konferansa İlçe Müdürü Ömran Gündüz, Sosyal Hizmetler Uzmanı Mihriban Yıldız, ilçede faaliyet gösteren Düğün Salonu sahipleri, Bayan Kuaförler ve Aile Danışmanlık Merkezi yöneticileri katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Nusaybin Sosyal Hizmetler Müdürü Gündüz, son 25 günde 4 çocuğun erken yaşta evlilikten kurtarıldığını belirtti.
Dünya geneli en önemli toplumsal sorunlarda bir tanesi çocuk evlilikleri olduğunu belirten Gündüz: "Az gelişmiş ülkelerdeki yoksul aileler, hanelerinin yoksulluğunu azaltmak için arkadaşlarıyla oyun oynayacak yaşlardaki kız çocuklarını, babası hatta dedesi yaşındaki adamlarla evlendirmektedirler. Pek çok kez bu çocuklaryaşlı adamların ikinci eşi veya üçüncü eşi olmaktadırlar. 10'lu yaşlardaki bu kız çocukları doğum yapmakta, ev işleri yapmakta ve hatta koca baskılarına maruz kalmaktadırlar. Bu çocukların bazıları tüm bunlara dayanamayarak intihar etmektedir" dedi.
Gündüz, duyarlılıklarından dolayı Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk'e teşekkür etti.
Gündüz'ün konuşmasından Sosyal Hizmetler Uzmanı Mihriban Yıldız, 'Çocuk gelinler' hakkında sunum yaptı. Çocuk gelinlerin toplumun kanayan bir yarası olduğunu ifade eden Yıldız, vatandaşlar çocuk gelinle karşılaştıkları durumlarda Aile ve Sosyal Destek hattı Alo 183'e haber vermelerini istedi. Sinevizyon eşliğinde yapılan sunumdan sonra katılımcıların merak ettikleri sorulara cevap verildi.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3335     EURO 6.0845     IMKB 92227     ALTIN 213,646