Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin'de Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında düzenlenen etkinliklerde Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde kutlama yapıldı.

29 Ekim 2017 Pazar 14:54 < GÜNCEL
Nusaybin'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında düzenlenen etkinliklerde Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde kutlama yapıldı.
Cumhuriyet Bayramının 94. yıldönümü dolayısıyla Nusaybin Şehir Stadyumunda tören düzenlendi.
İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekil Ergün Baysal’ın tören alanındaki selamlamasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu.
Törende konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Baysal: “Modernleşmemizin ve kalkınmamızın simgesi olan Cumhuriyetimizin 94. yılını milletçe büyük bir coşku içerisinde kutluyoruz” dedi.
29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Cumhuriyet idaresiyle milletimizin tarihinde yepyeni bir dönem açıldığını kaydeden Baysal konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Cumhuriyet idaresiyle milletimiz siyasal sistemde söz sahibi olmuş ve kendi tabiatına en uygun olacak şekilde temsil kabiliyetine kavuşmuştur. Böylelikle ülkenin gerçek sahibi olan halkımız tebaa yerine devletin vatandaşı, yurttaşı olmuştur. Cumhuriyet idaresiyle milletimiz çağdaş ulusları arasında gerçek yerini ele almıştır. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olmasıyla millet, yöneticilerini seçerek kendini yönetme iradesini elde etmiştir. Cumhuriyetimiz tüm yurttaşlarına sahip çıkmış, onlara söz hakkı vermiş ve modern dünyada birçok millete de örnek teşkil etmiştir. Cumhuriyetimizin en önemli güvencesi milletimizin ona sahip çıkma ve onu yaşatma iradesidir. 15 Temmuz hain darbe girişimine geçit vermeyen milletimiz, Cumhuriyetine sahip çıkma iradesinin büyüklüğünü de en güzel şekilde bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Cumhuriyet konulu şiirler ve kompozisyonlar okundu. Öğrenciler tarafından Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde yapılan halk oyunları gösterilerine öğrenciler ve öğretmenleri de eşlik etti.
Gösterilerin ardından öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon ve spor dallarında dereceye giren öğrenciler ile Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’ın 29 Ekim doğumlu çocuklara gönderdiği ödüllerinin verilmesinin ardından program yapılan tören yürüyüşüyle sona erdi.
Törene, Kaymakam ve Belediye Başkan vekili Ergün Baysal, Garnizon Komutanı P. Bnb. Latif Kara, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Mehmet Atik, İlçe Emniyet Müdürü Abdürrahim Zengin, Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Latif Özel, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3636     EURO 6.1132     IMKB 94921     ALTIN 222,790