• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

Nusaybin'de 'Göç ve Sosyal Etkileri' Paneli

Göç Haftası nedeniyle Mardinin Nusaybin ilçesinde Göç ve Sosyal etkileri paneli düzenlendi. Panele katılan Göç-der yönetici Sosyolog Ruken Ergüneş, zorunlu göçün bölge insanı üzerinde büyük

  • 26 Haziran 2010 15:59
  • A
  • A

- GÖÇ-DER YÖNETİCİSİ SOSYOLOG RUKEN ERGÜNEŞ;

“DEVLET AİHM DAVALARINDAN KURTULMAK İÇİN ‘5233 SAYILI TERÖRLE MÜCADELEN DOĞAN ZARARLAR TANZİMİ’ MADDESİNİ ÇIKARDI”
 
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak
Göç Haftası nedeniyle Mardin’in Nusaybin ilçesinde ‘Göç ve Sosyal etkileri’ paneli düzenlendi. Panele katılan Göç-der yönetici Sosyolog Ruken Ergüneş, zorunlu göçün bölge insanı üzerinde büyük travmalar bıraktığını söyledi.
 Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi’nde düzenlenen panel öncesi TRT ve İHD tarafından çekilen ‘Zorunlu Hayat’ belgesi izletildi. Daha sonra ‘Göç ve Sosyal etkileri’ paneli Göç-der yöneticileri Av. Dursun Özdoğan ve Sosyolog Ruken Ergüneş tarafından verildi.

            1990’lardan itibaren başlayan zorunlu göçle birlikte insanların köylerini terk ettiğini belirten Av Özdoğan, göç sırasında bölgede büyük can ve mal kaybının yaşandığını belirtti.

            Av Özdoğan’dan sonra söz alan Sosyolog Ergüneş, göçün bölge insanı üzerinde büyük travmalar bıraktığını söyledi.

 Devletin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) kurtulmak için 5233 sayılı Terörle mücadeleden doğan zararların tanzimi kanunlarını çıkardığını iddia eden Ergüneş, KÖYDES projeleri kapsamında yapılan çalışmaların da çocukları asimile ettiğini ileri sürerek çocukların artık köylerde anneleriyle Kürtçe yerine Türkçe konuştuğunu bildirdi.

            Ergüneş, Kürt sorunu ve Göç sorunun aynı konumda olduğunu sözlerine ekledi.

            Nusaybinlilerin fazla ilgi göstermediği Panele Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Kültür Müdürü Halil Dündar, Esnaf ve Sanatkâr odası Başkanı Abdulgani Bilge, Belediye Meclis üyeleri ve ilçede görev yapan gazeteciler katıldı. / Nusaybinim.com