Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin'de Roboski açıklaması

HDP ve DBP Nusaybin ilçe teşkilatları, üzerinden 4 yıl geçen Roboski katliamını kınayan bir açıklama yaptı.

28 Aralık 2015 Pazartesi 14:56 < POLİTİKA
Nusaybinim.com Haber Servisi
HDP ve DBP Nusaybin ilçe teşkilatları, üzerinden 4 yıl geçen Roboski katliamını kınayan bir açıklama yaptı.
DBP ilçe binası önünde bir araya gelen aralarından DBP, HDP, Belediye Eş Başkanları ve Barış Annelerinin de olduğu grup adına konuşan HDP Eş Başkanı Ferhat Kut, Roboski'nin üzerinden 4 yıl geçtiğini söyledi.
Kut şöyle konuştu:
"Bilindiği üzere roboski katliamının üzerinden tam 4 yıl geçti Bu zaman içinde ne bir yargılama ne bir idari soruşturma ne de meclis komisyonu tarafından yürütülen raporlama çalışmasında ciddiye alınmaya değer bir ilerleme söz konusu oldu. İnsan hayatının bu denli değersiz görüldüğü bir ülkede barıştan, birlik beraberlikten söz etmek, son derece zor bir hale gelmiştir. 34 sivil, yetişkin ve çocuğun katledilmesi karşısında bugün siyasi kararlılık ve toplumsal duyarlılık sergilenemiyorsa ne zaman ve hangi durumda bu sorumlulukla hareket edeceğiz?
Bizler biliyoruz ki Türkiye 34 sivilin göz göre göre katledildiğidi ülke haline gelmiştir. Ve öyle inanıyoruz ki Roboski'nin faillerinden hesap sorulmadıkça buna benzer faili belli cinayetler aydınlatılmayacak yeni suikast ve katliamların önüne de geçilemeyecektir. Roboski yargılanmasını, sıradan bir adli vaka gibi zamana yaymak konuyu kamuoyu gündeminden uzak tutmaya çalışmak ve hesap vermekten kaçma eğilimi, asla kabul edilemez.
Bizler, Roboski katliamının aydınlatılmasını, devletin kendi vatandaşından özür dilemesi ve operasyon emri veren şahsın da adalet önüne çıkarılıp hesap sorulmasını hak ve adalet arayışında bir dönüm noktası olarak görüyoruz.
Bizler Roboski'yi asla unutmadık ve asla unutmayacağız"
Açıklmadan sonra grup dağıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3344     EURO 6.0821     IMKB 91655     ALTIN 214,035