Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin'de Yüksek'in mitingi sonrası olaylar çıktı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in Nusaybin'de düzenlediği destek mitingi sonrası ilçede olaylar çıktı. Demir yolu bölgesinde olaylar sürüyor.

02 Aralık 2015 Çarşamba 14:58 < POLİTİKA
Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak - Nusaybinim.com
Nusaybin Kaymakamlığı tarafından 4 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağına tepki için DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek Nusaybin’e geldi. Yüksek’in mitingi sonrası olaylar çıktı.
DBP ilçe binası önünde toplanan kitleyle beraber Newroz Meydanına yürümek isteyen Yüksek ve beraberindeki heyetin de yer aldığı kitle, demir yolu üzerinde polis ekipleri tarafında durduruldu. Polis, bölgede çatışma olduğu gerekçesiyle kitlenin alana geçişine izin vermeyeceklerini iletti. Bunun üzerine Yüksek, Demir yolu üzerinde kitleye hitap etti.

-"BU TOPRAKLAR BU HALKINDIR"
Nusaybin ve Derik’in abluka altında olduğunu bildiren Yüksek, bu ablukayı kınadıklarını söyledi.
Derik’te HDP Milletvekili ile sivil bir asker arasında geçen diyalog ve ardından yaşananları hatırlatan Yüksek: “Kadim Kürdistan toprakları bu halkın topraklarıdır. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesindir, Kürt’ündür,  Süryani’nindir,  Arap’ındır,  Ezidi’nindir, Türkmen’indir, bu topraklar bizimdir. Ama bu topraklar üzerinde artık özgür yaşamak istiyoruz. Kendi kimliğimizle kendi dilimizle kendi geleceğimizi yönetmek istiyoruz. Bundan daha meşru bir hak yoktur. Ama Ankara’dan buralara vali tayin ederek kaymakam tayin ederek buralarda sadece polis ve asker gücüyle yönetmeye çalışırsanız işte böyle Nusaybin direnişini göreceksiniz” dedi.
Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi’nin de katledilmesini hatırlatan Yüksek: “Biz artık bu topraklarda ne meçhul ne de faili meçhul olmayacağız bunu da böyle bilesiniz” ifadelerini kullandı.

-“BİZİ İNKÂR ETTİNİZ KÜRDÜN PAYINA DÜŞEN İSYAN ETMEK OLDU”
Şehirlerde hendek ve barikatları eleştirenlere de seslenen Yüksek, bu işin sebep sonucunu görmek gerektiğini söyledi.
Yüksek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu ablukadan derhal vazgeçmeliler, bu yol yol değildir. Çözüm değildir. Bakın olaylar üzerinden kriminal vakalar üzerinden şimdi bizi suçluyorlar. Bugün hendek olmasaydı çatışma olmazdı diyenlere barikat olmasaydı çatışma olmazdı diyenlere ya da bu halk yürümese hak istemese çatışma olmaz diyenlere şunu söylüyoruz. Eğer siz de bu halkı inkâr etmeseydiniz bunlar olmazdı. Sebep sonuç ilişkisini kuracaksınız bunun başlangıcına yeniden herkes gitmelidir. Siz Cumhuriyetin kuruluşundan buyana halkımızı, bizleri inkâr ettiniz ardında imha politikası yürüttünüz Kürde düşen de isyan etmek oldu direnmek oldu. Payına düşen bu oldu. Biz onurumuz için kimliğimiz için gerekirse direnmeye devam edeceğiz. Gelsin AKP ve devlet bu inkârcı politikasından vazgeçsin.”
Konuşmadan sonra alanda 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

-4 MAHALLEYE YÜRÜMEK İSTEYEN KİTLEYE MÜDAHALE
Kamuran Yüksek’in konuşmasından sonra alandan ayrılmaya çalıştığı sırada demir yolu üzerindeki kitle Midyat yolu caddesine yürüdü. Bu sırada bölgede bulunan çok sayıda TOMA, Ural ve Akrep tipi zırhlı ekip kitleye biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti. Müdahale sırasında grup içerisinden bazı şahısların da polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Müdahale sırasında birçok yaşlının düştüğü görüldü. Biber gazından etkilenen bazı vatandaşlar da tedavi için Nusaybin Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Bu arada müdahaleden sonra demir yolunda bir araya gelen TOMA tipi zırhı araçlar, uzun süre korna çaldıkları görüldü. 
11383 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6839     EURO 6.5294     IMKB 96455     ALTIN 224,507