Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin'deki Hamidiye Alayları Şehitliği yenileniyor

Nusaybin belediyesi, tarihi ‘Hamidiye Alayları Şehitliği’ne sahip çıktı. Daha önce tescillenen ancak atıl durumda kalan Şehitlik, Belediye Arkeologları gözetiminde temizleniyor.

08 Şubat 2017 Çarşamba 14:58 < GÜNCEL
Nusaybinim Haber Servisi
Nusaybin belediyesi, tarihi ‘Hamidiye Alayları Şehitliği’ne sahip çıktı. Daha önce tescillenen ancak atıl durumda kalan Şehitlik, Belediye Arkeologları gözetiminde temizleniyor.
İlçe Merkezindeki Kışla Mahallesi Hürriyet Sokak üzerine bulunan şehitlik, 2015 yılında Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenerek “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak korunmasına karar verildi. Ancak geride kalan zamanda tescillenme dışında herhangi bir çalışma yapılmadı.
Nusaybin Belediye Başkan Vekili olarak da görevlendirilen Kaymakam Ergün Baysal tarafından Şehitliğe gerekli hassasiyet gösterilerek gün yüzüne çıkarılması talimatı verildi. Nusaybin Belediyesi bünyesinde görev yapan Arkeolog gözetiminde Şehitlikte temizlik çalışmalarına başlandı. 

-"İLK ETAPTA MEZARLAR GÖRÜNÜR HALE GETİRİLECEK"
Nusaybin Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Nusaybin Belediye Başkan Vekili olarak da görev yapan Kaymakam Ergün Baysal’ın talimatıyla Belediyenin Şehitliğe sahip çıktığı bildirilirken: “Cumhuriyet tarihimiz açısından önemli bir konuma sahip ve bölgede ünik olan bu mezarlık alanı yılarca kaderine terk edilmiştir. Bu alanda Belediyemizce çalışmalar başlanmıştır. Belediye Arkeoloğu denetiminde birinci etapta moloz ve çöplerden arındırılıp toprak altında kalan taş sanduka mezarların görünür kılınması için çalışmalar başlanmıştır. İkinci etapta ise şehitliğin arkeolojik ve mimari dokusuna uygun bir şekilde kuzey kısmına taş bir duvar örülmesi, tabelanın asılması ve bir çeşme yapılandırması düşünülmektedir” denildi.

-"MEZARLARIN ÜZERİNDE KILIÇ VE TABANCA KABARTMALARI BULUNUYOR"
352 metrekare üzerine kurulu Şehitlikte askerlere ait Arapça ve Osmanlıca mezar taşları olduğu görüldü. Kısmen yüzeyde görünür taş sanduka şeklinde 1 adet Yüzbaşı rütbeli ve erlere ait taş sanduka mezar taşlarının üzerinde kılıç veya tabanca motifleri bulunuyor. Şehitlikte taştan yapılmış 5 kademeli anıt yer alıyor.

-HAMİDİYE ALAYLARI TARİHİ
1860’larda II. Abdülhamit tarafından kurulan Hamidiye Alayları için Nusaybin’de Kışla Mahallesinde Eski Roma kalıntıları üzerinde 350 odadan oluşan ve giriş kısmında iki aslan heykelinin yer aldığı askeri bir kışla inşa edilmişti. Nusaybin Kışlası Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet döneminde asker ve Hamidiye alaylarına karargâh olarak tahsis edilmişti. 2 odası ve anıtsal giriş kapısının ayakta kaldığı Nusaybin Kışlası I. Derece Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiş olup koruma altına alınmıştır.

DÖVİZ KURLARI
USD 5.3677     EURO 6.0933     IMKB 90695     ALTIN 214,050