Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin’den 1 Eylül Mesajı: Silahlar çözüm değil

Nusaybin’de HDP, DBP ve Barış Anneleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ortak bir açıklama yaptı.

01 Eylül 2016 Perşembe 12:10 < POLİTİKA
Nusaybinim.com Haber Servisi
Nusaybin’de HDP, DBP ve Barış Anneleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ortak bir açıklama yaptı.
DBP Nusaybin ilçe binasında yapılan basın açıklamasına HDP Eş Başkanı Ferhat Kut, DBP Eş Başkanı Zinet Alğan, Belediye Eş Başkanı Cengiz Kok, Barış Anneleri ve yöneticiler katıldı.
‘Savaşa hayır Barış Hemen Şimdi’ şiarıyla ortak basın açıklamasını okuyan HDP Eş Başkanı Kut’un açıklaması şöyle:
“Bilindiği gibi bugün 1 Eylül Dünya Barış günü ikinci emperyalist paylaşım savaşında Nazilerin Polonya'yı işgali neticesinde milyonların ölümü ve büyük yıkımın ardından bugün bu ölüm ve yıkımın anısına Dünya Barış Günü olarak kabul edildi. 
Maalesef yaşadığımız ilçede de Polonya' ya benzer; yıkım, ölüm ve göç son bir yıldır Nusaybin'de yüzlerce ölüm yaşandığı bir o kadar da yaralı olmuştur. İlçemizin altı mahallesi hala ablukanın altında bu mahallelerimizde kırk bini aşan halkımızı iç ve dış göçe zorlamış on binin üzerinde konut üç bin işyeri yıkılmıştır. Adeta ilçeyi boşaltmak insanların üzerinde siyasi ve psikolojik bir baskı uygulanmakta, bulunduğumuz ülke ne içte ne de dışarda barışmayı bırakalım yeni bir savaş bataklığına sürüklenmiş, barışı halklar arası kardeşlik, adalet, eşitlikten giderek uzaklaşmış emperyalist güçlerin güdümüne girmiştir.”

-“SAVAŞ ÇÖZÜM DEĞİL ÇÖZÜMSÜZLÜK GETİRİR”
“Bu halkın çocuklarını savaşlara sürükleyip ve bu gencecik bedenler üzerinde iktidarını, hükümranlığının ömrünü uzatmaya çalışan bir akp hükümeti var. Bize HDP ve bileşenleri olarak tekrar tekrar usanmadan mevcut savaş hükümetini en acil bir şekilde iç barışa, kardeşliğe birlikte yaşam koşullarını geliştirmeye dönük bir zemin yaratmaya davet ediyoruz.
Son günlerde komşu ülkenin topraklarına girip kardeş halklar olarak bildiğimiz bir coğrafyada yeni kaosların yaratacağı bir savaşın içine girmiştir. Savaşların çözüm olmadığı gibi çözümsüzlüğü beraberinde getirmektedir. Biz Kürdistan ve Türkiye halkları olarak barışı adil bir adaleti verensel hukuk standartlarına uygun bir demokrasi istiyor ve talep ediyoruz. 

-“SİLAH ÇÖZÜM DEĞİL, DİYALOG VE MÜZAKERE SORUNLARI ÇÖZECEKTİR”
“Biliyoruz ki savaşlar sonsuz değildir, savaşlar herkese zarar veren aynı zamanda zulüm, yıkım, ölüm anaların gözyaşı demektir. Hele hele Türkiye de yaşayan halklar olarak birlikte eşit, özgür bütün kimliklere saygı gösterildiği bir zeminin yaratılması gerektiğini savunuyoruz. Bu anlamlı günde silah olan herkese çağrı yapıyoruz. Silahlar çözüm değil, diyalog ve müzakere sorunların çözümü olacaktır, özellikle halkımıza vicdan sahibi herkesi barışa katkı vermeye barışa bir ses olmaya bizim barış taleplerimize katkı sunmaya çağırıyor ve bu münasebetle tüm mazlum halkların 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutluyoruz.”
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3518     EURO 6.0665     IMKB 92112     ALTIN 214,255