• nasibeyn

Nusaybin'e gelen turistler davul, zurnayla karşılandı

İzmir'den Nusaybin'e gelen turist kafilesi davul, zurna ve kemençeyle karşılandı.

  • 12 Ekim 2018 13:11
  • A
  • A
İzmir'den Nusaybin'e gelen turist kafilesi davul, zurna ve kemençeyle karşılandı.
Gezi Ekibi tarafından ilçeye getirilen yerli turist kafilesini taşıyan otobüs, ilçe çarşısı girişinde Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Özel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsum Özmen ve esnaflar tarafından davul, zurna ve kemençeyle karşılandı.
İlk etapta şaşkınlık yaşayan turist kafilesi karşılamanın kendileri için yapıldığını görünce büyük sevinç yaşadılar.
NESO Başkanı Özel ve esnaflara teşekkür eden turist kafilesi, Nusaybin'e gelirken tereddütleri olduğunu ancak ilçeyi görünce geç geldiklerine üzüldüklerini dile getirdi.
Gezi Ekibi Rehberi Mustafa Başak'ın Nusaybin'i anlatan kısa bir tanıtımından sonra konuşan NESO Başkanı Ömer Özel, daha önce Çanakkale, İstanbul ve Türkiye'nin değişik kentlerinden yerli turistleri ağırladıklarını hatırlattı.
Bugün de aynı heyecanı yaşadıklarını dile getiren Özel: "İzmir'den çok değerli misafirlerimiz geldi. Nusaybin'de STK'lar ve Nusaybin esnafıyla onları karşıladık. Nusaybin'de herkesin bir evi bir kapısı var. Nusaybin'deki bütün evler misafirlerimizin hizmetindedir. Kürt, Türk, Arap, Çerkez hepimiz kardeşiz. İlçemiz huzur şehridir, medeniyet şehridir. Nusaybin'imiz Güneydoğunun Paris'idir. Herkes mutlaka Nusaybin'e gelip tarihi yerlerini, dünyanın ilk üniversitesini görmelerini istiyoruz. Her gün misafirlerimiz gelsin biz her gün karşılamaya hazırı" dedi.

-"29 yıl aradan sonra Nusaybin'e geldi"
İzmir'den Nusaybin'e gelen turist kafilesinde yer alanların büyük bölümü ilk defa ilçeye geldiğini belirtirken İzmir'de Çocuk Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Halil Narin ise en son ilçeye lise yıllarında 1989 yılında babasıyla birlikte geldiğini söyledi.
29 yıl aradan sonra ilk defa Nusaybin'e gelmenin heyecanını yaşadığını kaydeden Narin: "29 yıl sonra Nusaybin'e ilk gelişim. Böyle sıcak bir şekilde karşılandığımız için çok hoşumuza gitti. Emeği geçen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Herkese buraya gelmelerini, alış veriş yapmalarını, Nusaybin'in huzur şehir olduğunu söylemek istiyorum" ifadelerini kullandı.
Turist kafilesi daha sonra ilçe çarşısında alış veriş yaptı.