Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybin’e Meme Kanseri teşhisi için yeni cihaz alındı

Nusaybin Devlet Hastanesine meme kanseri teşhisi için Dijital Mamografi cihazı alındı.

23 Şubat 2017 Perşembe 12:22 < SAĞLIK
Nusaybinim Haber Servisi
Nusaybin Devlet Hastanesine meme kanseri teşhisi için Dijital Mamografi cihazı alındı.
Nusaybin Devlet Hastanesi Radyoloji Uzmanı Umut Öğüşlü tarafından verilen bilgiye göre, yeni alınan Dijital Mamografi cihazının faaliyete girdiğini söyledi.
Yeni alınan cihazın Meme Kanseri teşhisi için çok önemli olduğunu bildiren Öğüşlü: “Normalde daha önce kullandığımız cihazlara göre daha güzel sonuçlar veriyor” dedi.
Cihazın kullanım amacı hakkında da bilgi veren Öğüşlü şöyle konuştu:
“Mamografinin kullanım amacı genellikle 40 yaş üstü hastalarda, bayan hastalarda tarama amaçlı kullanılır. Bazı yerlerde 8 hastadan birine kadar etkileyebiliyor. Burada en erken ve en yüksek doğruluğu sonuçlandıran araçlardan biri mamografidir. Dünya çapında daha yaygın kullanılan yöntemdir.  % 70’e kadar tek başına tanı sağlayabiliyor. Özellikle tarama amaçlı kullanıldığı için hastalara daha sağlıklı ulaşıyoruz ve onları hastanemize yönlendirebiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Şuanda haftada 40 ile 50 arasında tarama yaptıklarını bildiren Dr. Öğüşlü, çalışmaları KETEM ile birlikte yaptıklarını söyledi. Cihazın kalitesi oldukça yüksek ve ülke standartlarına uygun olduğunu ifade eden Öğüşlü: “Şüphelendiğimiz hastaları aynı gün içerisinde ultrasona çağırarak doğruluk tanı oranını artırıyoruz ve hastaları en kısa zamanda sonuçlandırıp, gerekirse bir üst merkeze yönlendiriyoruz. Şuana kadar 300 civarında çekimimiz oldu. Bu cihazın Nusaybin’e getirilmiş olmasından dolayı çok memnunuz” şeklinde konuştu.
Nusaybin Devlet Hastanesi Baştabibi Dr. Selim Önverdi ise, Nusaybin Devlet Hastanesinin alt yapı ve cihaz bakımından gelişimi için her geçen gün yeni çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Dijital Mamografinin kadınlarda sıkça görülen göğüs kanseri teşhisi için çok önemli olduğunu kaydeden Dr. Önverdi: “Cihaz kullanımı için personelimiz de göreve başladı. Bu teşhis için vatandaşlarımızın ilçe dışına gitmesine gerek kalmadı.  Nusaybin Devlet Hastanesi olarak sağlık alanındaki tüm hizmetleri vatandaşlarımızın ayağına getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu cihazımız sayesinde hem sağlıktaki teşhis hem de vatandaşlarımıza çok daha kolay ulaşacağız” dedi.


DÖVİZ KURLARI
USD 5.3514     EURO 6.0873     IMKB 89798     ALTIN 215,047