Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybinli minik çocuğun organları 3 kişiye umut oldu

Mardin’de beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşındaki çocuğun bağışlanan organları Malatya’da tedavi gören 3 hastaya verildi.

01 Şubat 2017 Çarşamba 20:34 < SAĞLIK
Mardin’de beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşındaki çocuğun bağışlanan organları Malatya’da tedavi gören 3 hastaya verildi.
Mardin'de beyin ölümü gerçekleşen 3 yaşındaki Abdulhadi G’nin karaciğer ve 2 böbreği, ailesinin onay vermesi üzerine ambulans uçakla Malatya’ya götürülerek, burada organ bekleyen 3 hastaya verildi.
Nusaybin’de doğumdan kaynaklı rahatsızlıktan dolayı kaldırıldığı Nusaybin Devlet Hastanesinde kalbi durduktan sonra doktorlar tarafından yapılan kalp mesajıyla tekrar kalbi çalıştırılarak Mardin Özel Park Hastanesine sevk edilen ve burada yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan 3 yaşındaki Abdulhadi G’nin beyin ölümü gerçekleşti. 3 yaşındaki Abdulhadi bebeğin ailesinin onayı ile karaciğer ve böbrekleri alınarak Malatya'da 3 hastaya verildi.
Malatya’dan ambulans uçakla Mardin’e gelen nakil ekibi ve Mardin Özel Park Hastanesinden Anestezi Uzmanı Dr. Ali Rıza Şeren, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Bağcıer ile ekiplerinin katılımıyla yaklaşık 3 saat süren operasyonla alınan organlar, Malatya’da bulunan 3 hastaya verilmek üzere ambulans uçakla Malatya’ya gönderildi.

-"BAĞIŞLANAN ORGANLAR 3 HASTAYA UMUT OLDU"
Yapılan organ bağışıyla ilgili açıklamalarda bulunan Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Ali Rıza Şeren, “Hastamız doğumdan itibaren beyin gelişimi ile ilgili bir problemden dolayı tedavi görüyordu. Hastanın ailesi küçük çocuğu en son dün Nusaybin Devlet Hastanesine kaldırmıştı. Küçük çocuğun kalbi durmuş ve doktorlar tarafından yapılan 5 dakikalık kalp masajı ile yeniden kalbi çalıştırılıp yoğum bakım ünitesine alınmıştı. Hasta daha sonra hastanemize sevk edildi. Hastanemizde yoğum bakım ünitesinde tedavi altına alınan çocuğun yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Hastamızın beyin ölümü gerçekleştikten sonra babası ve yakınlarıyla organların bağışlanması için görüşme yapıldı. Aile ve yakınları sağ olsunlar olumlu olarak cevap verdi. Ailenin ve yakınlarının olumlu cevabından sonra organ nakli sürecini başlattık. Yapılan operasyonla bir tane karaciğer ve iki adet böbrek nakil ekipleri tarafından alınarak Malatya’da üç hastaya nakledilmek üzere yola çıktı.” dedi.

-"ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA EMPATİ YAPMALIYIZ"
Mardin’de ikinci kez organ bağışı gerçekleştiğini hatırlatan Şeren, “Hastanemizde daha önce de bir organ bağışı olmuştu. Yapılan bu nakil ile Mardin’de ikinci kez organ bağışı gerçekleşmiş oldu. Organ bağışlarını kabul eden iki ailemizin de kendi çocukları doğum itibariyle organ yetmezliği ve uzun süre tıbbi problemleri nedeniyle uzun süreli tıbbi bakım almakta olan çocuklardı. Organ bağışını kabul eden iki ailemizin de çocukları da organı bağışı beklediği için organ ihtiyacı olan insanların neler yaşadıklarını biliyorlardı. Organ bağışlarını kabul eden ailelerimiz yaşanan sıkıntıları bildikleri için 'başkaları da bizim çektiğimiz sıkıntıyı çekmesin hastaları hayat bulsunlar' diyerek gayet akli selim bir düşünceyle organ bağışı yapmayı kabul ettiler. İnşallah bu örnekler artıkça insanların organ bağışı konusundaki bakışı da değişir. Mardin genelinde başka nedenlerden dolayı insanlar pek organ bağışı yapma taraftarı değil. Bu sıkıntılar herkesin başına gelebilir. Bu sıkıntı hepimizin başına gelebilir. Böbrek yetmezliği çeken bir çocuk veya yetişkinin organ nakli dışında bir başka çaresi olmuyor. Organ bağışına hepimiz ihtiyaç duyabiliriz insanlarımız organ bağışı konusunda empati yapmalıdır.” diye konuştu.

-"TOPLUMDAKİ YANLIŞ ALGININ YIKILMASI GEREKİR"
Organ bağışı konusunda toplumdaki yanlış algının yıkılması gerektiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Bağcıer ise “Ülkemizde kadavra bağışı hâlâ yeterli düzeye ulaşamadı. Bu toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmakla beraber, organ bağışı algısında oluşmuş bir hatadır. Toplumdaki bu yanlış algının yıkılması gerekiyor.” dedi./ilkha
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3279     EURO 6.0542     IMKB 98455     ALTIN 219,530