Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Nusaybinliler az hasarlı evlerin yıkılmasını istemiyor

Nusaybinliler, 6 mahallede kalan az hasarlı evlerin yıkılmasını istemiyor. Kışla Mahallesinde oturan az hasarlı evlerin sahipleri yıkım korkusuyla evlerine giremezken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den yardım bekliyor.

09 Şubat 2017 Perşembe 14:11 < GÜNCEL
Nusaybinim Haber Servisi
Nusaybinliler, 6 mahallede kalan az hasarlı evlerin yıkılmasını istemiyor. Kışla Mahallesinde oturan az hasarlı evlerin sahipleri yıkım korkusuyla evlerine giremezken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den yardım bekliyor.
Sokağa çıkma yasağı sonrası güvenlik tellerin tamamen kaldırıldığı Kışla Mahallesi az hasarlı bulunan 40’a yakın ev bulunuyor. Vatandaşların büyük bölümü az hasarlı evlerini onarırken yıkım söylentilerinin sona ermesi için yetkililerden cevap bekliyor.

-BAKAN ÖZHASEKİ ZİYARETİNDE SÖZ ALMIŞLARDI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ilçeyi ziyareti sırasında az hasarlı evlerin yıkılmayacağı sözünü alan vatandaşlar, Bakan’ın ziyaretinden sonra bir ilerleme olmadığını ileri sürdüler. Mahalle sakinleri seslerini Bakan Özhaseki’ye duyurmak istiyor.

-“40 EVDEN 30’U TAMİRARLARINI TAMAMLADI”
Kışla Mahallesinde oturan ve evi az hasarlı olan Halit Özel, Bakan Özhaseki’nin ziyaretinden sonra bir ilerleme sağlanmadığını söyledi.
Özel: “Kışla Mahallesi sakinleri olarak şuan 40 tane ev az hasarlı olup evlerimizi herhangi bir şey olmamış. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Nusaybin’e geldiğinde bizzat kendisiyle görüştük. Kendisi bize söylediği; “arama tarama faaliyetleri bittiği zaman kendi evlerinize girebilirsiniz. Şuan 3 aydan beri evimize giremiyoruz. Evimize girmek istiyoruz, 40 tane evden 30 tanesi tamiratını yapmışız. Alt yapımızda kesinlikle herhangi bir hasar yok. Evimize girmek istiyoruz, evimiz yıkılmasın, mağduruz, yetkililerden biran önce evinizde rahat otarabilirsiniz cevabı duymak istiyoruz” dedi.

-“DEVLETTEN BAŞKA GİDECEK KAPIMIZ YOK”
Kışla Mahallesinde bulunan 4 katlı evinin az hasarlı olduğunu ve evin hasarını kendi imkânlarıyla onardığını dile getiren Suzan Akgündüz ise, Bakan Özhaseki ile görüştüklerinde Bakanın kendilerine az hasarlı evlerin yıkılmayacağı sözünü verdiğini söyledi.
Akgündüz: “Sayın Bakanım Nusaybin’e gelmişsiniz beni tanıyorsunuz, şuan arkamda gördüğünüz ev benim. Bu evin yıkılmasını istemiyorum. 4 tane çocuğumla ortada kalmışım. Evin yıkılması hem bize hem de devlete külfettir. Evimin yıkılmasını istemiyorum. Bir aydır kendi imkanlarımla, pencere, kapısını tamir ettim. Kendi evimde oturuyorum.  Dışarda rezil olduk, perişan olduk kimse bize kapısını açmıyor. Devletin kapısında başka gidecek kapımız yok. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz, burası Nusaybin, burası Türk Cumhuriyeti devletidir. Çoluk çocuğumla nereye gidelim.  Sayın Bakanım bize sahip çıkmanızı, az hasarlı evlerimizin yıkılmamasını istiyorum” şeklinde konuştu.
Mahalle sakinleri yıkım korkusu olmadan evlerinde yaşamlarına devam etmek için yetkililerden yardım istiyor.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3738     EURO 6.0725     IMKB 90529     ALTIN 213,679