Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Öğrenciler ter döktü veliler dua etti

Mardin’de 41 bin 231 aday, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü.

12 Mart 2017 Pazar 13:36 < BÖLGE
Mardin’de 41 bin 231 aday, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter döktü.
Türkiye genelinde yapılan Yükseköğretime Geçiş sınavı (YGS) büyük bir heyecanla başladı. Mardin’de 110 ayrı merkezde yapılan ve 12. sınıfta okuyan 15 bin 231 öğrenci ile sınava başvuru yapan mezunlardan oluşan yaklaşık 26 bin aday, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda ter döktü.
Erken saatlerde velileriyle birlikte okullara gelen öğrenciler ve adaylar, beraberinde getirdikleri eşyaları velilerine bıraktığı görüldü. Saat: 10.00’da başlayan sınav öncesi adaylar tek aranarak sınıflara alındı. Sınav öncesi duygularını anlatarak heyecanlı olduğunu söyleyen adaylar, iyi puan beklediklerini belirtti. 
3’üncü kez sınava girdiği için fazla heyecanlı olmadığını dile getiren aday Süleyman Çiftçi, “Geçen yılın sınavları çok zordu. Umarım bu sene sorular kolay olur. Herkesin gönlündeki olur inşallah.” dedi.
Öğrencilerin salonlara alınmasının ardından dışarıda bekleyen velilerin kimisi dua ederken, kimisi de yanında getirdiği Yasin-i Şerif’i okudu.
Kızıltepe’nin Boğaziye köyünden geldiğini ve kızının sınava girdiğini belirterek Kürtçe konuşan Hınut Anne, şunları söyledi: “Sınav öncesi stresli olmamasını tavsiye ettik neticede dünyanın sonu olmadığını kendisine söyledik. Kendisine dua ettik. Yasin okuduk elimizden geleni yaptık gerisi Allah'a kalmış artık. Sadece benim kızım değil, tüm Müslümanların çocukları inşallah sınavı geçer ve Allah emeklerini heba etmesin inşallah.”
Sınava giren kızı için Yasin okuduğunu belirten Rema Ay, tüm adaylara başarılar dilediğini söyledi.  Çocuğunun sınava girdiğini ve kendisinin şu an okul bahçesinde beklediğini anlatan Seydo Yusufoğlu, “İnşallah hepsi kazanır.” diye konuştu.
Kızıltepe ilçesi Küçük Boğaziye köyünden geldiklerini ve çocuklarının sınavdan çıkmasını beklediğini söyleyen Hüseyin Beşer, “Allah hepsine gönüllerine göre versin, çabalarını boşa çıkartmasın inşallah. Rabbim tüm öğrencilerin yardımcısı olsun. Bizler de en az öğrencilerimiz kadar heyecanlıyız, Rabbim hayırlısını kılsın.” dedi./ilkha
3553 defa okundu.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6839     EURO 6.5294     IMKB 96455     ALTIN 224,507