• taç perde
  • düğün salonu
  • elit
  • uğur lisesi

Mardin’in Öğrenci Yıldızı Bahar Turan…

Nusaybinli Bahar Turan, 81 ilin 81 Yıldızı projesinde Mardinin Yıldız öğrencisi. 2003 yılında 6. sınıftayken başlayan atletizm yaşantısına geride kalan 7 yıla 6 Türkiye Şampiyonluğu sığdırmış.

  • 14 Nisan 2010 07:27
  • A
  • A
Arif Altunkaynak'ın ÖZEL HABERİ (Nusaybin Postası Gazetesi)
Nusaybinli Bahar Turan, ‘81 ilin 81 Yıldızı’ projesinde Mardin’in Yıldız öğrencisi. 2003 yılında 6. sınıftayken başlayan atletizm yaşantısına geride kalan 7 yıla 6 Türkiye Şampiyonluğu ve onlarca birincilik sığdırmış. Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde kızların okula gönderilmediği dönemde en büyük desteği annesi Nufusa Turan’dan almış. Bahar’ın en büyük hayali, bugüne kadar pek fazla başarı gösteremediğimiz atletizm dalında Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil etmek.
 
— 11 Yaşında ilk Türkiye Şampiyonluğunu kazandı
Bahar Turan, Eğitim Öğretim gördüğü Nusaybin Gazi yatılı ilköğretim Bölge Okulunda (YİBO) 2003 yılında Okul Müdürü Şemsettin Hamidi ve Antrenör Habip Akdeniz tarafından keşfedildi.
 Gazi YİBO’nun bulunduğu Çatalözü köyünde patika yollarda koşturulan Turan’daki ışığı gören öğretmenleri, onu okulun spor kulübüne aldı. 2005 yılında Konya’da yapılan Okullar arası koşuya katılan Turan, burada ilk birinciliğini Türkiye Şampiyonu olarak aldı. Turan, o günden bu yana katıldığı tüm yarışmalarda birincilik ipini göğüsledi. 6 Türkiye şampiyonluğu ve onlarca birincilik elde eden Mardin Yıldızı, bir yanda Emire Gözü Lisesi 4. sınıfta eğitim alarak YGS’ye hazırlanırken diğer tarafta ise Gazi Yibo Gençlik spor kulübü adına yarışmalara devam ediyor.

 
— En büyük destekçisi Annesi
Türkiye’deki 81 ilde 81 yıldız projesinde Mardin’in yıldızı olmayı başaran Bahar Turan, elde ettiği başarıdaki en büyük destekçisinin annesi Nufusa Turan olduğunu söyledi. Ailesinin tüm karşı duruşun rağmen atletizmden vazgeçmediğini bildiren Turan; “Günedoğuda okuyan birçok kız çocuğu gibi ben de ailemde ve çevremde sorunlar yaşadım. Özellikle sporcu kimliğim yüzünden yaşadığım köyde çok zorluklar yaşadım. Ama ilk günden beri en büyük desteği annemden aldım. Okul hayatım ve spor hayatımın devam etmesinin en büyük sebebi annemdir. Okul Müdürüm Şemsettin Hamidi ve antrenörüm Habip Akdeniz’in de spor konusunda kendimi geliştirmede bana çok faydaları dokunuyor” dedi.
 
 — Anne Turan, Kızının Beden Eğitimi Öğretmeni olmasını istiyor
8 çocuklu ailenin 5. çocuğu olan Bahar Turan, okul ve spordan arta kalan zamanını annesine ev işlerinde yardım ediyor. Kızının başarısıyla gurur duyduğunu belirten Anne Nufusa Turan; “onun aldığı her madalyayı sanki ben almışım kadar seviniyorum. 7 – 8 yıldır kızım hem sporla uğraşıyor hem de okuluna devam ediyor. Bu yıl gireceği YGS’de başarılı olup Beden Eğitimi öğretmeni olmasını istiyorum. Allah kimsenin çabasını boşa çıkarmasın” dedi.
Bahar Turan, Annesini, ailesine ve çevresine karşı mahçup etmemek için YGS’ye büyük önem veriyor. / Nusaybinim.com