• ak parti
  • abdulah çoban
  • taşhan avm

SES’ ten sürgüne gönderilen sağlıkçı için açıklama

Nusaybin ilçesi Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık teknisyeni hastane yönetimi tarafından Savur ilçesine sürülmesi nedeniyle, Nusaybin SES’ yaptığı açıklamayla tepki gösterildi.

  • 14 Nisan 2015 11:55
  • A
  • A
Abdullatif Altunkaynak Nusaybinim.com
Nusaybin ilçesi Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık teknisyeni  hastane yönetimi tarafından  Savur ilçesine sürülmesi nedeniyle, Nusaybin SES’ yaptığı açıklamayla tepki gösterildi.
Nusaybin Devlet hastanesi önünde bir araya gelen SES Nusaybin Temsilciği, KESK birleşenleri, Mardin SES Şube Yönetimi ve TTB Nusaybin Temsilciliklerin bulunduğu sağlıkçılar açıklamaya katıldı.
Açıklamayı Nusaybin SES Temsilcisi Sabri Narman yaptığı açıklamada şöyle konuştu;
Bilindiği gibi kısa bir süre önce Yalova valisi, bir öğretmeni öğrencilerinin yanında azarlamış olayın devamında öğretmenin sahiplenilmesi için sendikanın yaptığı saygı yürüyüşünde eğitim emekçisi arkadaşımız kalp krizi geçirip yaşamını yitirmiştir. Biz KESK olarak Eğitim emekçisi arkadaşımızın ailesine başsağlığı dileyip sorumluların pervasız tavrını şiddetle kınıyoruz.
Söz konusu olayın toplum üzerindeki vicdani etkisi sürerken hastanemizde personel sıkıntısı yaşayan dahiliye servisinin hemşireleri ile hastane yöneticileri arasında gergin bir toplantı yaşanmış toplantıda arkadaşlarımıza karşı rencide edici kavramlar kullanılmıştır. Toplantının birimin personel eksiğini çözeceğine olan inancını yitirdiğini belirten bir üyemiz çıkacağını söyleyip yöneticinin odasını terk etmiştir. Üyemizin çıkarken kapıyı sertçe çarptığını iddia eden hastane yönetimi bunu yöneticilik makamına karşı bir saygısızlık olarak algılayıp konuyla ilgili üyemizin savunmasını istemiştir. Savunma yazıldıktan sonra sayı numarası verilmeden önce üyemiz yöneticiliğe yönlendirilmiş hastane yöneticisi Zeynep Burcu Söğüt üyemize savunmasının arkasında olup olmadığını açıkça sormuş görüşme esnasında üyemizin oturmasına izin vermemiştir. Üyemiz savunmasının arkasında olduğunu dile getirmiştir. Konuyla ilgili yasal soruşturma sürecinin başlaması beklenirken kısa bir süre sonra üyemiz Savur Devlet Hastanesine  görevlendirme ile gönderilmiştir. Bunun üzerine Mardin SES yönetimimiz konu ile ilgili sekreterlikle bir toplantı almış toplantıda söz konusu görevlendirmenin Nusaybin Devlet hastanesi yöneticiliğinin talebi ve ısrarı üzerine yapıldığı açıkça ifade edilmiştir. Kendisinin hastanemizden ayrılmasından sonra çalıştığı birimde personel sıkıntısı yaşanması nedeniyle başka bir birimden dahiliye servisine personel aktarılmıştır. Soruşturma sonuçlanmadan birimin personel sıkıntısı varken birimin en eski elemanlarından olan üyemizin maruz kaldığı olayın sıradan bir görevlendirme değil idareci ile kutuplaşma sonucu uygulanan sürgün ya da mobing olduğunu iyi bilmekteyiz.
Hastanemizde 6 hemşire görevlendirme ile çalışırken üyemizin görevlendirme adı altında başka hastaneye gönderilmesinin altındaki çelişkinin de muhattap makamlara sorulacağının, ayrıca Yalova’daki validen yanıbaşımızdaki hastane yöneticiliğimize kadar bütün yönetimlerde olağanca meşrulaşan mobing ve baskılara karşı Emekçiler olarak dik duracağımızın bilinmesi gerekmektedir.
Paralel devletlerin ya da paralele teğet geçen iktidarların kurumlara yönetici konumlandırmada uyguladıkları çirkin ilişki, torpil ve tanıdıklıkların belirleyiciliğinin halkımızın hizmet gördüğü devlet kurumlarımızın kalitesini düşürdüğünün farkındayız. Bu sorunun ancak ve ancak validen milli eğitim müdürüne ve hastane yöneticiliğine kadar bütün resmi kurum yöneticilerinin atama yöntemi ile değil Demokratik Türkiye’ye yakışır bir biçimde halk ya da muhataplar tarafından seçim yöntemi ile belirlenmesi ile çözüleceğini vurgulamak istiyoruz.
Bizler KESK’li emekçiler olarak görevlendirme adı altındaki sürgüne karşı üyemizin haklı ve onurlu mücadelesinde yasal hukuksal süreçte üyemizi yalnız bırakmayacağımızı bildirip, öncelikle halkın daha kaliteli bir sağlık hizmeti almasını isteyen bütün sivil toplum kuruluşlarını konuyu sahiplenip takipçisi olmaya, bütün resmi kurumları, ilgili makamları ve yetkilileri ise Kamu Hastanelerinin itibarının zedelenmemesi için gerekli soruşturmaları başlatıp adelet çerçevesinde özenle yürütmeye çağırıyoruz.’’ dedi.
Narman’ın konuşmasından sonra söz alan SES Genel Merkez Hukuk Sekreteri Aylin Akçay; Sağlık problemlerin olduğunu biliyoruz. Sağlık haklarının ortadan kaldırıldığı, Parası olmayanın sağlık hizmetine ulaşamayacağını bir problem olarak önümüze çıkartıldığı, Bu sorunları çözmek istemeyenler sağlık çalışanlarını keyfi olarak baskı altına alarak sürgünlerle sağlık alanında hizmeti aksatılıyor.’’ diye konuştu. Yapılan açıklamalardan sonra kalabalık Sürgünlerle bizi yıldıramasınız sloganlarıyla hastane önünden ayrıldı.