Reklam 10 saniye içinde kapanacak. Reklamı geçmek için tıklayın.

Tarihi Hamidiye Şehitliğindeki çalışmalar tamamlandı

Nusaybin ilçesinde Belediye tarafından gün yüzüne çıkarılan tarihi Hamidiye Şehitliğindeki çalışmalar tamamlandı.

14 Kasım 2017 Salı 16:40 < GÜNCEL
Arif Altunkaynak - Nusaybinim
Nusaybin ilçesinde Belediye tarafından gün yüzüne çıkarılan tarihi Hamidiye Şehitliğindeki çalışmalar tamamlandı.
Daha önce tescillenen ancak atıl durumda kalan Hamidiye Alayları Şehitliği, Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Ergün Baysal’ın talimatıyla gün yüzüne çıkarıldı. Arkeolog gözetiminde yapılan çalışmalarda rütbeli ve erlere ait 23 mezar daha sonra mezarlığa defnedilen 13 çocuk olmak üzere 26 mezar açığa çıkarılarak korumaya alındı.
Şehitlik hakkında açıklama yapan Nusaybin Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Kemal Aslan, Ocak ayında başlanan temizlik ve çevre düzenlemesi çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.
Şehitliğin korunması için Nusaybin Belediye Başkan Vekili olarak da görev yapan Kaymakam Baysal’ın büyük gayretleri olduğunu bildiren Aslan: “Onlarca yıl kaderine terk edilip çöp ve moloz döküm merkezine dönüşen tarihi Hamidiye Şehitliği hak ettiği değere kavuşturularak Nusaybin’imizin tarihi ve kültürüne kazandırıldı. Belediyemizin emekleri sonucunda rütbeli ve erlere ait 23 yetişkin mezar ve sonraki dönemlerde gömülmüş olan 13 çocuk mezarı açığa çıkartılıp koruma altına alınmıştır” dedi.
Aslan, şehitlikte yer alan anıtın üzerindeki bilgilere göre, 1796 tarihinde görev başında şehit olan askerler için o dönemki Kaymakam Muhyiddin Bey emriyle kabartılarak anıtın yapıldığı ifadesi yer aldığını söyledi.
Düzenlemesi biten şehitlik vatandaşların ziyaretine açıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3913     EURO 6.0775     IMKB 89825     ALTIN 214,071